Το Μουσείο Ακρόπολης προτείνει στους επισκέπτες μια σειρά αναμνηστικών προϊόντων που σχεδιάστηκαν στο πλαίσιο της περιοδικής έκθεσης «Ελευσίνα. Τα μεγάλα μυστήρια». Τα προϊόντα είναι διαθέσιμα στα Πωλητήρια του Μουσείου Ακρόπολης.

Πορσελάνινο διακοσμητικό περιστέρι

Προσελάνινο διακοσμητικό περιστέρι εμπνευσμένο από ομοίωμα περιστεριού, ιερού πτηνού της Αφροδίτης, από το ιερό της στο Δαφνί (4ος αι. π.Χ.)

Τιμή: 25,00€ / Σχεδιασμός: Τρεις Γραμμές

Κούπα Bone China, σημειωματάρια και επιχρυσωμένο μπρούντζινο κόσμημα

Κούπα Bone China, σημειωματάρια και επιχρυσωμένο μπρούντζινο κόσμημα εμπνευσμένα από διακοσμητικά στοιχεία της ζωφόρου των Μικρών Προπυλαίων της Ελευσίνας, στην οποία απεικονίζονται αντικείμενα σχετικά με τις μυστηριακές λατρείες της πόλης: η ιερή κίστη, μέσα στην οποία τοποθετούσαν τα μυστικά αντικείμενα της λατρείας, το δεμάτι από στάχυα, σύμβολο της θεάς Δήμητρας, το βουκράνιο (κερασφόρο κρανίο βοδιού) στολισμένο με κορδέλες για τη θυσία και ο ρόδακας, δημοφιλές διακοσμητικό θέμα στην αρχαιότητα.

Σημειωματάριο «βουκράνιο»
Τιμή: €3,50 / Σχεδιασμός: Γεωργία Αγγελοπούλου
Σημειωματάριο «δεμάτι από στάχυα»
Σημειωματάριο «ρόδακας»