Κλαδί και φύλλα δρυός. Η μαντική δρυς ήταν η κατοικία του Δία στη Δωδώνη. 4ος - 3ος αι. π.X.

Δωδώνη: το μαντείο των ήχων

Παρασκευή, 1 Ιουλίου, 2016 - Τρίτη, 31 Ιανουαρίου, 2017

Κάθε εβδομάδα, οι επισκέπτες του Μουσείου μπορούν να ταξιδέψουν στη Δωδώνη, το ιερό του Δία και την αρχαία μαντική με οδηγούς τους Αρχαιολόγους-Φροντιστές και αφετηρία τα εκθέματα της περιοδικής έκθεσης «Δωδώνη: το μαντείο των ήχων».

Χρήσιμες πληροφορίες

Ελληνικά: κάθε Παρασκευή και Κυριακή, στις 1 μ.μ. και κάθε τέταρτο και πέμπτο Σάββατο του μήνα στις 1 μ.μ.
Αγγλικά: κάθε Παρασκευή και Κυριακή, στις 11 π.μ.
Γαλλικά: κάθε τελευταία Κυριακή του μήνα στις 11 π.μ.
Συμμετοχή: Έως 25 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση. Εγγραφές γίνονται τις ημέρες των παρουσιάσεων στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.
Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου της περιοδικής έκθεσης (3 ευρώ).
Σημείο συνάντησης με τον Αρχαιολόγο-Φροντιστή: Στο γυάλινο δάπεδο στο ισόγειο του Μουσείου.

Η θεματική παρουσίαση «Δωδώνη: το μαντείο των ήχων» συμπεριλαμβάνεται στις μόνιμες θεματικές παρουσιάσεις του Μουσείου Ακρόπολης.