Πώς έβλεπαν το μέλλον οι αρχαίοι; Πώς λειτουργούσε το πιο αρχαίο μαντείο της Ελλάδας; Τι μορφή, σύμβολα και ρόλο είχε ο κύριος θεός του, ο Δίας; Τι σημασία είχαν εκεί οι ήχοι και μια εντυπωσιακή βελανιδιά;  Στα λαμπερά εκθέματα από το ιερό του Δία στη Δωδώνη οι μαθητές θα αναζητήσουν εντυπωσιακές λεπτομέρειες και θα ανακαλύψουν απρόβλεπτες στιγμές στην ζωή των ανθρώπων.

Βάση προγράμματος και βοηθητικά μέσα

Βάση του προγράμματος αποτελούν τα εκθέματα της περιοδικής έκθεσης του Μουσείου «Δωδώνη. Το μαντείο των ήχων». Το Μουσείο παρέχει ως βοηθητικά μέσα κατά τη διάρκεια του προγράμματος:

• Προβολές
  • Κάρτες με υλικό για αναζήτηση εκθεμάτων
  • Υλικό για συγγραφή

Το πρόγραμμα πραγματοποιείται στην αίθουσα περιοδικών εκθέσεων του Μουσείου από τους Αρχαιολόγους-Φροντιστές του Μουσείου.

Με τη συμμετοχή του στο πρόγραμμα ο μαθητής θα έχει τη δυνατότητα να:

• έρθει σε επαφή με την ανθρώπινη δραστηριότητα σε μία συγκεκριμένη γεωγραφική περιοχή και να αντιληφθεί τη σχέση ανθρώπου και περιβάλλοντος
  • εξοικειωθεί με έννοιες όπως ιερό, μαντείο, τελετή, αφιέρωμα, χρησμός, περιβάλλον, μουσείο, έκθεση
  • εξοικειωθεί με τα εκθέματα και το περιβάλλον του Μουσείου Ακρόπολης
  • αντιληφθεί τη σημασία του υλικού πολιτισμού και την αξία της μελέτης του
  • κατανοήσει την έννοια του παρελθόντος, του μέλλοντος και της αλλαγής των εποχών
  • οξύνει τις αισθήσεις του
  • αναπτύξει παρατηρητικότητα, κριτική σκέψη, φαντασία, προσοχή, μνήμη
  • κατανοήσει την αξία της ομαδικής εργασίας και της συνεργασίας, να αναπτύξει κοινωνικές αρετές
  • καλλιεργήσει την αισθητική του
  • αποκτήσει νέα ενδιαφέροντα και εμπειρίες
  • ενισχύσει την αυτοπεποίθησή του και να γνωρίσει καλύτερα τον εαυτό του
  • ψυχαγωγηθεί

Το πρόγραμμα μπορεί να αποβεί εποικοδομητική μαθησιακή εμπειρία για το μαθητή τόσο ανεξάρτητα όσο και σε συνδυασμό με τη διδακτέα ύλη του σχολικού προγράμματος.

Χρήσιμες πληροφορίες

Ηλικίες: ΣΤ΄ Δημοτικού – Γ΄ Λυκείου
Διάρκεια: 1 ώρα
Ημέρες: Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη
Το πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί έως τις 31/3/2017.
Ώρες έναρξης: Δευτέρα στις 9:30 π.μ. και Τρίτη, Τετάρτη στις 9:30 π.μ. και στις 11:00 π.μ.

Αριθμός συμμετεχόντων: Μέγιστη συμμετοχή 50 μαθητές ανά πρόγραμμα. Η σχολική ομάδα 50 μαθητών πρέπει υποχρεωτικά να συνοδεύεται από δύο εκπαιδευτικούς, καθώς μέσα στο Μουσείο οι μαθητές χωρίζονται σε δύο μικρότερες ομάδες των 25 και κινούνται διαφορετικά στο χώρο. Ένας Αρχαιολόγος-Φροντιστής θα συνοδεύει την κάθε ομάδα. Υπάρχει η δυνατότητα επιλογής διαφορετικού προγράμματος για κάθε ομάδα των 25 ατόμων.

Για τη συμμετοχή στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα είναι απαραίτητη η κράτηση είτε μέσω τηλεφώνου στο 210 9000903, Δευτέρα έως Παρασκευή, 9 π.μ. έως 5 μ.μ., είτε μέσω υποβολής ηλεκτρονικού αιτήματος συμπληρώνοντας τη Φόρμα Συμμετοχής και αποστέλλοντάς την είτε με τηλεομοιοτυπία στον αριθμό 211 8002720, είτε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στη διεύθυνση schoolbookingsattheacropolismuseum [dot] gr. Εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα για την επιλεγμένη ημερομηνία και ώρα επίσκεψης ή για την συμμετοχή σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα, το σχολείο θα λάβει κωδικό επιβεβαίωσης της κράτησής του.

Συζητήστε τα σχολικά προγράμματα με τους μαθητές σας.