Με αφετηρία την απεικόνιση των θεών στην ανατολική ζωφόρο και στο ανατολικό αέτωμα του Παρθενώνα οι μαθητές αναζητούν τους θεούς του Ολύμπου στις αίθουσες του Μουσείου. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα έχει ως σκοπό τη γνωριμία των μαθητών με τα σύμβολα και τις ιδιότητες των θεών του Ολύμπου. Μέσα από ένα παιχνίδι εξερεύνησης, με οδηγό την αγγελιοφόρο των θεών Ίριδα, οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να περιηγηθούν σε όλες τις αίθουσες του Μουσείου και να αναζητήσουν απεικονίσεις των θεών σε διάφορα εκθέματα των συλλογών. Το πρόγραμμα ολοκληρώνεται με το ψηφιακό εργαστήριο «Ένα παιχνίδι με τους θεούς του Ολύμπου στο Μουσείο Ακρόπολης» καθώς και με το εικαστικό εργαστήριο «Δημιούργησε τον δικό σου θεό», τα οποία διεξάγονται στο Εκπαιδευτικό Κέντρο.

Βάση προγράμματος και βοηθητικά μέσα

Βάση του προγράμματος αποτελούν εκθέματα με απεικονίσεις θεών από τις συλλογές του Μουσείου της Ακρόπολης. Το Μουσείο παρέχει ως βοηθητικά μέσα κατά τη διάρκεια της δράσης:

• Εποπτικό υλικό-Φωτογραφίες-Καρτέλες
  • Λεζάντες του Μουσείου
  • Μακέτες και μικρογραφίες των γλυπτών του Παρθενώνα
  • Υλικά χειροτεχνίας
  • Διαδραστική οθόνη

Το πρόγραμμα πραγματοποιείται σε συνεργασία με τον Τομέα Ενημέρωσης και Εκπαίδευσης της Υπηρεσίας Συντήρησης Μνημείων Ακρόπολης.

Υλικό για προαιρετική χρήση σε συνδυασμό με το συγκεκριμένο πρόγραμμα

Με τη συμμετοχή του στο πρόγραμμα ο μαθητής θα έχει τη δυνατότητα να:

• θυμηθεί μύθους και σύμβολα των θεών του Ολύμπου και να τους αναγνωρίσει σε εκθέματα του Μουσείου
  • εξοικειωθεί με τα εκθέματα και τους χώρους του Μουσείου Ακρόπολης
  • ανακαλύψει με διαφορετικό τρόπο την αρχαία τέχνη και τον πολιτισμό
  • βελτιώσει δεξιότητες παρατηρητικότητας
  • καλλιεργήσει την αισθητική του
  • αναπτύξει πνεύμα συνεργασίας
  • ενεργοποιήσει τη φαντασία και τη δημιουργικότητα του
  • ψυχαγωγηθεί

Το πρόγραμμα μπορεί να αποβεί εποικοδομητική μαθησιακή εμπειρία για το μαθητή τόσο ανεξάρτητα όσο και σε συνδυασμό με το σχολικό πρόγραμμα.

Ηλικίες: Γ΄ Δημοτικού
Ημέρες: κάθε Τρίτη & Πέμπτη από 4/10 έως 13/12
Ώρα έναρξης: 10:00 π.μ.

Αριθμός συμμετεχόντων: Μέγιστη συμμετοχή 50 μαθητές ανά πρόγραμμα. Η σχολική ομάδα 50 μαθητών πρέπει υποχρεωτικά να συνοδεύεται από δύο εκπαιδευτικούς, καθώς μέσα στο Μουσείο οι μαθητές χωρίζονται σε δύο μικρότερες ομάδες των 25 και κινούνται διαφορετικά στο χώρο μαζί με μία αρχαιολόγο – μουσειοπαιδαγωγό του Τομέα Ενημέρωσης και Εκπαίδευσης της ΥΣΜΑ. Σε περίπτωση μη τήρησης του αριθμού των μαθητών δεν θα πραγματοποιείται το ειδικό εργαστήριο.

Για τη συμμετοχή στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα είναι απαραίτητη η κράτηση είτε μέσω τηλεφώνου στο 210 9000903, Δευτέρα έως Παρασκευή, 9 π.μ. έως 5 μ.μ., είτε μέσω υποβολής ηλεκτρονικού αιτήματος συμπληρώνοντας τη Φόρμα Συμμετοχής και αποστέλλοντάς την είτε με τηλεομοιοτυπία στον αριθμό 211 8002720, είτε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στη διεύθυνση schoolbookingsattheacropolismuseum [dot] gr. Εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα για την επιλεγμένη ημερομηνία και ώρα επίσκεψης ή για την συμμετοχή σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα, το σχολείο θα λάβει κωδικό επιβεβαίωσης της κράτησής του.