Ο ιππέας με το ατίθασο άλογο στο μέσο της δυτικής ζωφόρου. Αναπαράσταση των χάλκινων χαλινών.

Άγνωστες περιπέτειες των λίθων της ζωφόρου

Πέμπτη, 20 Ιουνίου, 2013

Τί σημαίνουν οι διάσπαρτες οπές στερέωσης στην παράσταση του ιππέα με το ατίθασο άλογο της δυτικής ζωφόρου; Πώς έγινε η αποκόλληση της παράστασης του λίθου ΙΙΙ της νότιας ζωφόρου από το συνεργείο του Elgin to 1803; Ποιά ήταν τα στάδια λάξευσης του λίθου ΙΙ της βόρειας ζωφόρου; Τα σχέδια και οι λιθογραφίες ξένων περιηγητών που προηγήθηκαν του βομβαρδισμού του Παρθενώνα το 1687 από τον Morosini βοηθούν στην κατανόηση των αναπαραστάσεων των λίθων της ζωφόρου, ενώ η επανασυγκόλληση σκόρπιων θραυσμάτων που βρέθηκαν οδηγούν σήμερα στην τρισδιάσταση αποκατάστασή τους με συνδυασμό πρωτοτύπων και εκμαγείων. Οι επισκέπτες του Μουσείου θα ανακαλύψουν μαζί με τους Αρχαιολόγους – Φροντιστές τις ιστορίες των λίθων των τελευταίων 300 ετών, ενώ θα τοποθετηθούν στην Αίθουσα του Παρθενώνα τέσσερις ειδικές οθόνες, μία σε κάθε πλευρά της ζωφόρου, με τρισδιάστατες παραστάσεις των λίθων.

Η θεματική παρουσίαση «Άγνωστες περιπέτειες των λίθων της ζωφόρου» συμπεριλαμβάνεται στις μόνιμες θεματικές παρουσιάσεις και πραγματοποιείται στο πλαίσιο εορτασμού των τέταρτων γενεθλίων του Μουσείου Ακρόπολης (Πέμπτη 20 Ιουνίου 2013).

Ελληνικά: Πέμπτη 20 Ιουνίου 2013, στις 11 π.μ., 12 μεσημ., 1 μ.μ., 2 μ.μ., 5 μ.μ., 6 μ.μ., 7 μ.μ., 8 μ.μ., 9 μ.μ. /
κάθε Σάββατο και Τρίτη, στη 1 μ.μ.
Αγγλικά: Πέμπτη 20 Ιουνίου 2013, στις 11:30 π.μ., 2:30 μ.μ., 6:30 μ.μ. / κάθε Σάββατο και Τρίτη, στις 11 π.μ.
Συμμετοχή: Έως 20 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση.
Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου γενικής εισόδου.
Δελτία συμμετοχής θα βρείτε καθημερινά στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.