Αθλητές αφαιρούν τον ιδρώτα, τη σκόνη, και το λάδι από το σώμα τους με την άσκηση. Λεπτομέρεια από βάση αφιερώματος, περίπου 330 π.Χ.

Αγώνες θεών και ανθρώπων στο Μουσείο Ακρόπολης

Σάββατο, 31 Μαΐου, 2014

Ο αγώνας κυριαρχούσε στη ζωή και την τέχνη της Αρχαίας Ελλάδας. Μπροστά από τα εκθέματα του Μουσείου και με πλούσιο εποπτικό υλικό, οι επισκέπτες συζητούν με τους Αρχαιολόγους-Φροντιστές  για τις διάφορες μορφές του, τις αγωνιστικές γιορτές της Ακρόπολης και τη θέση τους στην λατρεία, για τους αρχαίους νικητές, την υποδοχή τους από τους συμπολίτες τους και την παρουσία τους στο Μουσείο. Θα συνομιλήσουν ακόμη για τους θεούς με αγωνιστικό χαρακτήρα και θα παρατηρήσουν από κοντά σημαντικές μυθικές και ιστορικές μάχες στα εκθέματα του Μουσείου.

Η θεματική παρουσίαση «Αγώνες θεών και ανθρώπων στο Μουσείο Ακρόπολης» συμπεριλαμβάνεται στις εναλλασσόμενες θεματικές παρουσιάσεις του Μουσείου Ακρόπολης.

Ελληνικά: Σάββατο 31 Μαΐου 2014, στη 1 μ.μ.
Αγγλικά: Οι συζητήσεις του Σαββάτου μπορούν να γίνουν και στην αγγλική γλώσσα κατόπιν αποστολής αιτήματος στην ηλεκτρονική διεύθυνση  learningattheacropolismuseum [dot] gr
Συμμετοχή: Έως 30 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση
Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου γενικής εισόδου.
Δελτία συμμετοχής θα βρείτε καθημερινά στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας. Υπάρχει επίσης η δυνατότητα προκράτησης στο τηλέφωνο 210 9000900/εσωτ. 405, μόνο κάθε Τρίτη, από τις 9:30 π.μ. έως τις 10:30 π.μ. και κάθε Παρασκευή, από τις 9:30 π.μ. έως τις 10:30 π.μ.