Βόρεια μετόπη 32. Η μοναδική της βόρειας πλευράς που δεν απολαξεύτηκε, ίσως επειδή στις μορφές της Ήβης και της καθιστής Ήρας οι χριστιανοί αναγνώρισαν τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου. Η μετόπη απομακρύνθηκε από τον Παρθενώνα το 2012, για να συντηρηθεί και να εκτεθεί στο Μουσείο.

Ακρόπολη, Αθήνα και ύστερη αρχαιότητα

Σάββατο, 2 Αυγούστου, 2014

Η ύστερη αρχαιότητα, μια εποχή μετάβασης από τον παλιό σε ένα νέο, διαφοροποιημένο κόσμο, αποτελεί μια από τις πιο συναρπαστικές ιστορικές περιόδους. Τα αρχιτεκτονήματα και τα γλυπτά της Ακρόπολης που φέρουν τα σημάδια αυτής της εποχής, θα αποτελέσουν το επίκεντρο μιας συζήτησης με τους Αρχαιολόγους-Φροντιστές για τον ιδιαίτερο ρόλο της Αθήνας και της Ακρόπολης σε αυτό το περιπετειώδες διάστημα.

Η θεματική παρουσίαση «Ακρόπολη, Αθήνα και ύστερη αρχαιότητα» συμπεριλαμβάνεται στις εναλλασσόμενες θεματικές παρουσιάσεις του Μουσείου Ακρόπολης.

Ελληνικά: Σάββατο 2 Αυγούστου 2014, στη 1 μ.μ.
Αγγλικά: Οι συζητήσεις του Σαββάτου μπορούν να γίνουν και στην αγγλική γλώσσα κατόπιν αποστολής αιτήματος στην ηλεκτρονική διεύθυνση  learningattheacropolismuseum [dot] gr
Συμμετοχή: Έως 30 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση
Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου γενικής εισόδου.
Δελτία συμμετοχής θα βρείτε καθημερινά στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας. Υπάρχει επίσης η δυνατότητα προκράτησης στο τηλέφωνο 210 9000900/εσωτ. 405, μόνο κάθε Τρίτη, από τις 9:30 π.μ. έως τις 10:30 π.μ. και κάθε Παρασκευή, από τις 9:30 π.μ. έως τις 10:30 π.μ.