Γύψινη αποκατάσταση του κορυφαίου ακρωτηρίου της στέγης του Παρθενώνα.

Ανθέμιο: Ακρωτήριο της στέγης του Παρθενώνα

Δευτέρα, 20 Ιουνίου, 2011

Το Μουσείο Ακρόπολης θα δώσει στους επισκέπτες του την ευκαιρία να γνωρίσουν και να θαυμάσουν μερικά αυθεντικά κομμάτια από τα ακρωτήρια που διακοσμούσαν την κορυφή των δύο αετωμάτων του Παρθενώνα. Μέχρι σήμερα όλοι εκπλήσσονταν από το μέγεθος του ακρωτηρίου που εκτίθεται σε αποκατάσταση (ύψος 3.20μ.) Τώρα μπορούν να βλέπουν τις γοητευτικές λεπτομέρειες αυτού του μοναδικού κοσμήματος και να αντιλαμβάνονται πώς ο σπουδαίος καλλιτέχνης μετέφερε και μεταμόρφωσε στην τέχνη του μαρμάρου την έμπνευσή του από τη φύση. Οι Αρχαιολόγοι - Φροντιστές θα παρουσιάσουν στους επισκέπτες το ανθέμιο (ακρωτήριο της στέγης του Παρθενώνα) στη φιλόξενη Αίθουσα του Παρθενώνα.

Η θεματική παρουσίαση «Ανθέμιο: Ακρωτήριο της στέγης του Παρθενώνα» συμπεριλαμβάνεται στις μόνιμες θεματικές παρουσιάσεις του Μουσείου Ακρόπολης και πραγματοποιείται στο πλαίσιο της εκδήλωσης «Δεύτερα Γενέθλια Μουσείου Ακρόπολης».

Ελληνικά: στις 11 π.μ., 1 μ.μ. και 5 μ.μ.
Αγγλικά: στις 10 π.μ., 12 μεσημ., 2 μ.μ., 3 μ.μ., 4 μ.μ. και 6 μ.μ.
Συμμετοχή: Έως 40 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση
Η είσοδος στην θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη.
Δελτία συμμετοχής θα βρείτε στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.
Σημείο συνάντησης: Αίθουσα Παρθενώνα, δυτικό αέτωμα