Ανθρώπινα πρόσωπα στο Μουσείο Ακρόπολης

Παρασκευή, 26 Σεπτεμβρίου - Κυριακή, 28 Σεπτεμβρίου, 2014

Το Μουσείο Ακρόπολης θα παρουσιάσει στους επισκέπτες την περίφημη προτομή του Αριστοτέλη που ανακαλύφθηκε το 2005 στις ανασκαφές του οικοπέδου του. Με αφετηρία το σημαντικό αυτό έργο οι επισκέπτες θα έχουν τη δυνατότητα να μετέχουν σε παρουσιάσεις-συζητήσεις για τα αρχαία πρόσωπα του Μουσείου. Πρωτότυπες, μακρινές αλλά και πιο πιστές προσπάθειες αναπαράστασης ανθρώπων από την αρχαϊκή περίοδο έως την ύστερη αρχαιότητα, αρχαίες γραπτές πηγές και πλούσιο εποπτικό υλικό θα συνοδεύσουν τους επισκέπτες σε ένα ταξίδι γνωριμίας με ανώνυμα και επώνυμα υπαρκτά πρόσωπα της αρχαιότητας με σημερινούς τρόπους θέασης και κατανόησής τους.

Η θεματική παρουσίαση «Ανθρώπινα πρόσωπα στο Μουσείο Ακρόπολης» συμπεριλαμβάνεται στις μόνιμες θεματικές παρουσιάσεις του Μουσείου Ακρόπολης και πραγματοποείται στο πλαίσιο των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς & Παγκόσμιας Ημέρας Τουρισμού 2014.

Ελληνικά: Σάββατο 27 Σεπτεμβρίου και Κυριακή 28 Σεπτεμβρίου 2015, στις 5 μ.μ. και 7 μ.μ.
Αγγλικά: Σάββατο 27 Σεπτεμβρίου και Κυριακή 28 Σεπτεμβρίου 2015, στις 6 μ.μ.
Συμμετοχή: Έως 30 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση.
Η είσοδος στην θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη.
Δελτία συμμετοχής θα βρείτε καθημερινά στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.