Νύφη με καλύπτρα. Λεπτομέρεια από ερυθρόμορφο αγγείο με γαμήλια σκηνή, 435-420 π.Χ.

Από τη γέννηση στην ενηλικίωση

Σάββατο, 14 Ιουνίου, 2014

Το παιδί που γεννιέται, το αγόρι που γίνεται έφηβος, ο έφηβος που γίνεται άνδρας, το κορίτσι που βαδίζει σταδιακά στη γαμήλια ζωή, σημαντικά περάσματα στη ζωή του ανθρώπου χρειάζονταν στην αρχαία Αθήνα θεϊκή αποδοχή και υποστήριξη. Οι επισκέπτες με βάση εκθέματα από σημαντικά ιερά και πλούσιο εποπτικό υλικό συζητούν με τους Αρχαιολόγους-Φροντιστές για τη φύση και τη σπουδαιότητα διαβατήριων ρόλων, εθίμων και τελετών στην αρχαία Αθήνα.

Η θεματική παρουσίαση «Από τη γέννηση στην ενηλικίωση» συμπεριλαμβάνεται στις εναλλασσόμενες θεματικές παρουσιάσεις του Μουσείου Ακρόπολης.

Ελληνικά: Σάββατο 14 Ιουνίου 2014, στη 1 μ.μ.
Αγγλικά: Οι συζητήσεις του Σαββάτου μπορούν να γίνουν και στην αγγλική γλώσσα κατόπιν αποστολής αιτήματος στην ηλεκτρονική διεύθυνση  learningattheacropolismuseum [dot] gr
Συμμετοχή: Έως 30 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση
Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου γενικής εισόδου.
Δελτία συμμετοχής θα βρείτε καθημερινά στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας. Υπάρχει επίσης η δυνατότητα προκράτησης στο τηλέφωνο 210 9000900/εσωτ. 405, μόνο κάθε Τρίτη, από τις 9:30 π.μ. έως τις 10:30 π.μ. και κάθε Παρασκευή, από τις 9:30 π.μ. έως τις 10:30 π.μ.