Η αίθουσα του θρόνου στο Παλάτι του Πολλαπλού Μεγαλείου Δυναστεία Qing, Βασιλεία Qianlong (1735 – 1796). Από την περιοδική έκθεση «από την απαγορευμένη πόλη: αυτοκρατορικά διαμερίσματα του Qianlong»

Διάλεξη στο Μουσείο Ακρόπολης «Κίνα και αρχαία Ελλάδα: Σύγκριση μυθολογίας και φιλοσοφίας»

Τετάρτη, 5 Δεκεμβρίου, 2018

Λίγο πριν την ανανέωση των εκθεμάτων της περιοδικής έκθεσης «από την απαγορευμένη πόλη: αυτοκρατορικά διαμερίσματα του Qianlong» στο Μουσείο Ακρόπολης που θα πραγματοποιηθεί στις 13 Δεκεμβρίου, ο διακεκριμένος καθηγητής του Πολυτεχνείου Θεοδόσης Τάσιος θα παρουσιάσει στο αμφιθέατρο του Μουσείου την Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2018, στις 7 μ.μ., το εξαιρετικά ενδιαφέρον θέμα «Κίνα και αρχαία Ελλάδα: Σύγκριση μυθολογίας και φιλοσοφίας».

Η είσοδος στην εκδήλωση είναι ελεύθερη.