Δυτική ζωφόρος, λίθος VIΙΙ. Ένας ιππέας προσπαθεί να συγκρατήσει το ατίθασο άλογό του τραβώντας τα μεταλλικά, αρχικά, χαλινάρια. Φοράει εξωμίδα, χλαμύδα, αλωπεκή και εμβάδες με χάλκινες γλώσσες, άλλοτε στερεωμένες στις οπές. Το κεφάλι του ιππέα, γνωστό από εκμαγείο του Elgin, χάθηκε μεταξύ των ετών 1802 και 1870.

Διάσημοι γλύπτες της κλασικής εποχής στο Μουσείο Ακρόπολης

Σάββατο, 10 Μαΐου, 2014

Πρωτότυπα έργα, επιγραφές, αντίγραφα και το «Εργαστήρι Τεχνών» του Μουσείου θα αποτελέσουν επίκεντρο μιας συζήτησης για διάσημους δημιουργούς της κλασικής εποχής, όπως ο Φειδίας, ο Αλκαμένης, ο Πραξιτέλης κ.α. Οι επισκέπτες του Μουσείου Ακρόπολης ανιχνεύουν μέσα στο μουσείο με τους Αρχαιολόγους-Φροντιστές την προσωπική έκφραση κάθε καλλιτέχνη, τη θέση του δημιουργού στην κοινωνία και τη σημασία της τρισδιάστατης τέχνης στην εποχή της δημιουργίας της.

Η θεματική παρουσίαση «Διάσημοι γλύπτες της κλασικής εποχής στο Μουσείο Ακρόπολης» συμπεριλαμβάνεται στις εναλλασσόμενες θεματικές παρουσιάσεις του Μουσείου Ακρόπολης.

Ελληνικά: Σάββατο 10 Μαΐου 2014, στη 1 μ.μ.
Αγγλικά: Οι συζητήσεις του Σαββάτου μπορούν να γίνουν και στην αγγλική γλώσσα κατόπιν αποστολής αιτήματος στην ηλεκτρονική διεύθυνση  learningattheacropolismuseum [dot] gr
Συμμετοχή: Έως 30 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση
Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου γενικής εισόδου.
Δελτία συμμετοχής θα βρείτε καθημερινά στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας. Υπάρχει επίσης η δυνατότητα προκράτησης στο τηλέφωνο 210 9000900/εσωτ. 405, μόνο κάθε Τρίτη, από τις 9:30 π.μ. έως τις 10:30 π.μ. και κάθε Παρασκευή, από τις 9:30 π.μ. έως τις 10:30 π.μ.