Διεθνής Ημέρα & Ευρωπαϊκή Νύχτα Μουσείων

Παρασκευή, 18 Μαΐου - Σάββατο, 19 Μαΐου, 2012

Την Παρασκευή 18 Μαΐου 2012 είναι η Διεθνής Ημέρα Μουσείων και το Μουσείο Ακρόπολης γιορτάζει με ατμοσφαιρικές μουσικές εκδηλώσεις στον εξώστη του δευτέρου ορόφου με θέα την Αίθουσα των Αρχαϊκών Αγαλμάτων και με ελεύθερη είσοδο για όλους (ανοιχτά από τις 8 π.μ. έως τις 10 μ.μ. και το εστιατόριο έως τα μεσάνυχτα).

Το Σάββατο 19 Μαΐου 2012 γιορτάζεται η Ευρωπαϊκή Νύχτα Μουσείων και το Μουσείο Ακρόπολης θα παραμείνει ανοιχτό από τις 8 π.μ. έως τα μεσάνυχτα (ελεύθερη είσοδος από τις 8 το βράδυ έως τα μεσάνυχτα). Στις 9:30 μ.μ. στον προαύλιο χώρο του Μουσείου, η Συμφωνική Ορχήστρα του Δήμου Αθηναίων θα ερμηνεύσει τις τελευταίες συμφωνίες των W. A. Mozart και F. J. Haydn, δύο εκ των σημαντικότερων εκπροσώπων του μουσικού κλασικισμού.

Δείτε εδώ το πλήρες δελτίο τύπου.

Δείτε παρακάτω φωτογραφίες από τις μουσικές εκδηλώσεις στη σελίδα Facebook του Μουσείου:

Άλμπουμ «Διεθνής Ημέρα Μουσείων»
Άλμπουμ «Ευρωπαϊκή Νύχτα Μουσείων»