Το Γούρι του Μουσείου Ακρόπολης για το 2020

• Υλικό: Ορείχαλκος
  • Σχεδιαστής: Μαργαρίτα Μυρογιάννη

Εμνευσμένο από

Με επιμονή και προσήλωση στο στόχο της η χελώνα, έλεγε ο αρχαίος μύθος, νίκησε την επιπόλαια αυτοπεποίθηση του λαγού σε αγώνα δρόμου. Το καλοσυνάτο ζώο προστάτευε τους ανθρώπους από το κακό μάτι και το αίμα της θεωρούνταν αντίδοτο στο δηλητήριο. Το έκθεμα από το οποίο είναι εμπνευσμένο το γούρι του 2020, είναι ένα μολύβδινο μετρικό βάρος με ανάγλυφη χελώνα που χρονολογείται από τον 3ο -1ο αι. π.Χ. και βρίσκεται στην προθήκη 2 (αρ. 11) της Αίθουσας των Κλιτύων.

Πρες παπιέ χελωνάκι

Το πρες παπιέ χελωνάκι έχει σχεδιαστεί σε μεγαλύτερο μέγεθος από το αυθεντικό μολύβδινο μετρικό βάρος με ανάγλυφη χελώνα. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο γραφείο ή ως διακοσμητικό.

• Τιμή: 16,50€
  • Υλικό: Κεραμεικό
  • Σχεδιαστής: Αντώνης Παλλές

Κεραμικό ρόδι

• Τιμή: 20€
  • Χρώματα: κόκκινο, λευκό
  • Υλικό: το λευκό ρόδι είναι κατασκευασμένο από πορσελάνη

Εμπνευσμένο από

Οι πολυάριθμοι σπόροι του ροδιού το έκαναν σύμβολο γονιμότητας, αφθονίας, ευημερίας και καλής τύχης. Ο σχεδιασμός του σύγχρονου κεραμικού ροδιού είναι εμπνευσμένος από το ρόδι που κρατά η Κόρη 593 ως προσφορά στη θεά Αθηνά (580–570 π.Χ.). Το έκθεμα βρίσκεται στην Αίθουσα της Αρχαϊκής Ακρόπολης στον πρώτο όροφο.

Κεραμική σφαίρα

• Τιμή: 19,50€
  • Χρώματα: κόκκινο, μαύρο

Εμπνευσμένο από

Η κεραμική σφαίρα είναι διακοσμημένη με γεωμετρικά σχέδια εμπνευσμένα από τα πήλινα αγγεία της Γεωμετρικής Εποχής (9ος – 8ος αι. π.Χ.) που βρίσκονται στην προθήκη 1 της Αίθουσας των Κλιτύων της Ακρόπολης στο ισόγειο.

Πορσελάνινος τροχός

• Τιμή: 16€
  • Χρώμα: λευκό
  • Υλικό: πορσελάνη

Εμπνευσμένο από

Το διακοσμητικό αυτό αντικείμενο είναι εμπνευσμένο από τον χάλκινο τροχό, αφιέρωμα αγνώστου στο Ιερό της Ακρόπολης κατά τον 6ο αι. π.Χ. Το έκθεμα βρίσκεται στην προθήκη 19 της Αίθουσας της Αρχαϊκής Ακρόπολης στον πρώτο όροφο.

Διακοσμητικές μπάλες υδρόβιο πτηνό

Οι δύο χριστουγεννιάτικες μπάλες με μοτίβα γέρανων εν πτήσει είναι εμπνευσμένες από μία σπάνια χρωματισμένη απεικόνιση του πτηνού το οποίο βρίσκεται στο γείσο του πρώτου Παρθενώνα (570 π.Χ.). Τα πουλιά αυτά ήταν για τους αρχαίους σύμβολα ευφυΐας, εγρήγορσης και καλής τύχης.

• Τιμή: 12€
  • Σχεδιαστής: Παρασκευή Πρεβενά

Τα προϊόντα είναι διαθέσιμα στο Πωλητήριο του ισογείου.
Ώρες λειτουργίας: Δευτέρα έως Πέμπτη 9 π.μ. - 5 μ.μ. (τελευταία είσοδος στις 4.30 μ.μ.) / Παρασκευή 9 π.μ. - 10 μ.μ. (τελευταία είσοδος στις 9.30 μ.μ.) / Σάββατο & Κυριακή 9 π.μ. - 8 μ.μ. (τελευταία είσοδος στις 7.30 μ.μ.)
Πληροφορίες: shopsattheacropolismuseum [dot] gr ή 210 9000959 (Πωλητήρια), vicky [dot] melikidouattheacropolismuseum [dot] gr (Εμπορικό τμήμα)