Βόρεια ζωφόρος, λίθος VI. Υδριαφόροι, νέοι με αγγεία γεμάτα νερό για το ράντισμα του βωμού και των ζώων πριν τη θυσία. Ο τελευταίος ετοιμάζεται να σηκώσει την υδρία που έχει ακουμπήσει προσωρινά στο έδαφος.

Γιορτές της αρχαίας Αττικής

Σάββατο, 8 Φεβρουαρίου, 2014

Πλήθος μικρών και μεγάλων γιορτών αναστάτωναν την καθημερινότητα των Αθηναίων. Οι γιορτές αυτές, αφορμές συχνά για προσευχές, πομπές, προσφορές, χορούς, διαγωνισμούς και φαγοπότι, έφερναν κοντά τους συμμετέχοντες, αποτελούσαν ένα ευχάριστο διάλειμμα στη ζωή τους και τελικά διαμόρφωναν την ιδιαίτερη ταυτότητα κάθε περιοχής. Με βάση τα εκθέματα του Μουσείου, οι επισκέπτες μπορούν να συζητήσουν με τους Αρχαιολόγους-Φροντιστές για τη μορφή σημαντικών γιορτών και τη σχέση τους με τις εποχές του χρόνου και με ιδιαίτερες στιγμές της ανθρώπινης ζωής.

Η θεματική παρουσίαση «Γιορτές της αρχαίας Αττικής» συμπεριλαμβάνεται στις εναλλασσόμενες θεματικές παρουσιάσεις του Μουσείου Ακρόπολης.

Ελληνικά: Σάββατο 8 Φεβρουαρίου 2014, στη 1 μ.μ.
Αγγλικά: Οι συζητήσεις του Σαββάτου μπορούν να γίνουν και στην αγγλική γλώσσα κατόπιν αποστολής αιτήματος στην ηλεκτρονική διεύθυνση  learningattheacropolismuseum [dot] gr
Συμμετοχή: Έως 30 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση
Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου γενικής εισόδου.
Δελτία συμμετοχής θα βρείτε καθημερινά στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας. Υπάρχει επίσης η δυνατότητα προκράτησης στο τηλέφωνο 210 9000900/εσωτ. 405, μόνο κάθε Τρίτη, από τις 9:30 π.μ. έως τις 10:30 π.μ. και κάθε Παρασκευή, από τις 9:30 π.μ. έως τις 10:30 π.μ.