Λεπτομέρεια ποδιών από την «Κόρη του Ευθυδίκου». 480 π.Χ. ή αμέσως μετά.

Το γυμνό και το ντυμένο στην τέχνη της αρχαιότητας

Σάββατο, 12 Ιουλίου, 2014

Μπορούμε να ταυτίσουμε τρόπους ένδυσης, κοσμήματα και σύμβολα με εποχές, περιοχές, θεϊκή ή θνητή υπόσταση, περιστάσεις και ρόλους; Οι επισκέπτες του Μουσείου περιεργάζονται με τους Αρχαιολόγους- Φροντιστές τα «εκφραστικά μέσα» των αγαλμάτων της Ακρόπολης, που αποτελούν κύριες πηγές της σημερινής μας γνώσης για τα ενδύματα των αρχαίων.

Η θεματική παρουσίαση «Το γυμνό και το ντυμένο στην τέχνη της αρχαιότητας» συμπεριλαμβάνεται στις εναλλασσόμενες θεματικές παρουσιάσεις του Μουσείου Ακρόπολης.

Ελληνικά: Σάββατο 12 Ιουλίου 2014, στη 1 μ.μ.
Αγγλικά: Οι συζητήσεις του Σαββάτου μπορούν να γίνουν και στην αγγλική γλώσσα κατόπιν αποστολής αιτήματος στην ηλεκτρονική διεύθυνση  learningattheacropolismuseum [dot] gr
Συμμετοχή: Έως 30 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση
Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου γενικής εισόδου.
Δελτία συμμετοχής θα βρείτε καθημερινά στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας. Υπάρχει επίσης η δυνατότητα προκράτησης στο τηλέφωνο 210 9000900/εσωτ. 405, μόνο κάθε Τρίτη, από τις 9:30 π.μ. έως τις 10:30 π.μ. και κάθε Παρασκευή, από τις 9:30 π.μ. έως τις 10:30 π.μ.