Το χρυσελεφάντινο άγαλμα της Αθηνάς Παρθένου © Μουσείο Ακρόπολης

Το χαμένο άγαλμα της Αθηνάς Παρθένου

Σάββατο, 9 Νοεμβρίου, 2019 - Σάββατο, 13 Ιουνίου, 2020

Μετά από ανακοίνωση της Υπουργού Πολιτισμού και Αθλητισμού κας Λίνας Μενδώνη για λόγους δημόσιας υγείας, το Μουσείο Ακρόπολης αναστέλλει τη λειτουργία του ως και την 30η Μαρτίου 2020.

-----------------------------------------------------------------------

Στο Μουσείο Ακρόπολης ζωντανεύει ψηφιακά το άγαλμα της Αθηνάς Παρθένου. Φτιαγμένο από χρυσό και ελεφαντόδοντο ήταν το αριστούργημα που φιλοτέχνησε ο γλύπτης Φειδίας για τον Παρθενώνα. Σας περιμένουμε σε έναν περίπατο γνώσης για τα υλικά και τις τεχνικές κατασκευής του, τους μύθους και τις αλληγορίες του, την ακτινοβολία και τις περιπέτειές του.

Χρήσιμες πληροφορίες

Αγγλικά: κάθε Σάββατο στις 11:00
Ελληνικά: κάθε Σάββατο στις 13:00
Συμμετοχή: Εγγραφές θα γίνονται την ίδια μέρα στο Γραφείο Πληροφοριών. 'Εως 30 επισκέπτες ανά παρουσίαση. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.
Κόστος συμμετοχής: Η συμμετοχή στην θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η έκδοση του εισιτηρίου γενικής εισόδου €5.