Το χρυσελεφάντινο άγαλμα της Αθηνάς Παρθένου © Μουσείο Ακρόπολης

Το χαμένο άγαλμα της Αθηνάς Παρθένου

Σάββατο, 9 Νοεμβρίου, 2019 - Παρασκευή, 9 Οκτωβρίου, 2020

Στο Μουσείο Ακρόπολης ζωντανεύει ψηφιακά το άγαλμα της Αθηνάς Παρθένου. Φτιαγμένο από χρυσό και ελεφαντόδοντο ήταν το αριστούργημα που φιλοτέχνησε ο γλύπτης Φειδίας για τον Παρθενώνα. Σας περιμένουμε σε έναν περίπατο γνώσης για τα υλικά και τις τεχνικές κατασκευής του, τους μύθους και τις αλληγορίες του, την ακτινοβολία και τις περιπέτειές του.

Χρήσιμες πληροφορίες

Αγγλικά: κάθε Παρασκευή στις 11:00
Ελληνικά: κάθε Παρασκευή στις 13:00
Συμμετοχή: Εγγραφές θα γίνονται την ίδια μέρα στο Γραφείο Πληροφοριών. 'Εως 18 επισκέπτες ανά παρουσίαση. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.
Κόστος συμμετοχής: Η συμμετοχή στην θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η έκδοση του εισιτηρίου γενικής εισόδου €10.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Απαραίτητη προϋπόθεση συμμετοχής είναι η χρήση προστατευτικής μάσκας (δεν παρέχεται από το Μουσείο στους συμμετέχοντες) και ατομικής ακουστικής συσκευής whisper (παρέχεται από το Μουσείο στους συμμετέχοντες).