Φώτης Διαμαντόπουλος, Ρέα Τσαντούρη, Στέλιος Κατωπόδης, Ντανίλο Ζέκα, Μαργαρίτα Κώστογλου, Έλτον Ντιμρότσι, Ελευθερία Στάμου, Έλενα Κέκκου, Γιάννης Γκάντσιος, Βαγγέλης Μπίκος. Φωτογραφίες: Α. Σιμόπουλος

Χορευτικά σόλι από το Μπαλέτο της Εθνικής Λυρικής Σκηνής στο Μουσείο Ακρόπολης

Σάββατο, 19 Σεπτεμβρίου - Κυριακή, 20 Σεπτεμβρίου, 2020

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ:

Στο πλαίσιο των έκτακτων μέτρων υγειονομικής προστασίας που λαμβάνονται για την Αττική το Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού αναβάλλει την εκδήλωση "Χορευτικά σόλι από το Μπαλέτο της Εθνικής Λυρικής Σκηνής στο Μουσείο Ακρόπολης" το Σάββατο 19 και την Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου 2020. Περισσότερες πληροφορίες...

To Μπαλέτο της Εθνικής Λυρικής Σκηνής προτείνει έναν χορευτικό περίπατο στο Μουσείο Ακρόπολης, στο πλαίσιο του θεσμού του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού "Όλη η Ελλάδα ένας πολιτισμός". Η εκδήλωση περιλαμβάνει και τα οκτώ χορευτικά σόλι που παρουσιάστηκαν με μεγάλη επιτυχία σε εσωτερικούς χώρους αρχαιολογικών μουσείων ανά την Ελλάδα με τη συμμετοχή χορευτών του Μπαλέτου της Εθνικής Λυρικής Σκηνής. Ως μια συνομιλία κίνησης και ακινησίας, οι χορευτές διηγούνται καινούριες ιστορίες σε μια διαδρομή σε χώρους του Μουσείου Ακρόπολης πάνω σε χορογραφίες των ίδιων αλλά και των Ιωάννας Πορτόλου, Γιάννη Νικολαΐδη, Χρήστου Παπαδόπουλου και του Διευθυντή του Μπαλέτου της Εθνικής Λυρικής Σκηνής Κωνσταντίνου Ρήγου.