Ανακοίνωση 13-10-2020:
Σε εφαρμογή των μέτρων προστασίας προς περιορισμό της διασποράς του κορωνοϊού COVID-19 (ΦΕΚ 4484-11/10/2020) και με δεδομένο ότι η Αττική βρίσκεται στο υψηλό επίπεδο προληπτικών μέτρων, το Μουσείο Ακρόπολης αναστέλλει μέχρι νεωτέρας όλες τις ομαδικές ξεναγήσεις, δικές του ή τρίτων (θεματικές παρουσιάσεις, εκπαιδευτικά προγράμματα, σχολικές επισκέψεις).

Κατά την επίσκεψή σας στο Μουσείο, παρακαλείστε να λάβετε υπόψη σας τα εξής:

• Η χρήση προστατευτικής μάσκας είναι υποχρεωτική για όλους τους επισκέπτες.

• Κατά την προσέλευση των επισκεπτών πραγματοποιείται ανέπαφη θερμομέτρηση.

• Οι επισκέπτες πρέπει να τηρούν την επιβαλλόμενη απόσταση 2 μέτρων ο ένας από τον άλλον.

• Οι επισκέπτες πρέπει να φροντίζουν την υγιεινή των χεριών τους – υγρό αντισηπτικό χεριών διατίθεται στους χώρους του Μουσείου.

• Συστήνεται στους επισκέπτες η χρήση πιστωτικής κάρτας κατά τις συναλλαγές τους.

• Σακίδια και μεγάλες τσάντες πρέπει να παραδίδονται στο βεστιάριο όπου απολυμαίνονται με ατμό.

Επιπλέον, αναστέλλονται οι παρακάτω υπηρεσίες/παροχές του Μουσείου προς τους επισκέπτες:

• Δανεισμός οικογενειακών σακιδίων

• Δανεισμός παιδικών καροτσιών

• Δανεισμός αμαξιδίων

• Χρήση Αναγνωστηρίου δευτέρου ορόφου

• Χρήση Δωματίου Γονέων πρώτου ορόφου

Δείτε επίσης: Ώρες λειτουργίας & εισιτήρια  Οδηγίες πρόσβασης  /  Χρήσιμες πληροφορίες