Το Μουσείο Ακρόπολης σάς υποδέχεται ανανεωμένο με πολλή χαρά, έχοντας λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα για την υγειονομική σας προστασία.

[ τελευταία ενημέρωση: 17/6/2020 ]

Κατά την επίσκεψή σας στο Μουσείο, παρακαλείστε να λάβετε υπόψη σας τα εξής:

• Είναι υποχρεωτική η χρήση προστατευτικής μάσκας.

• Παρακαλείστε να τηρείτε την επιβαλλόμενη απόσταση 2 μέτρων ο ένας από τον άλλον και να φροντίζετε την υγιεινή των χεριών σας.

• Συστήνεται η χρήση πιστωτικής κάρτας και όχι μετρητών στις συναλλαγές σας.

• Σακίδια και μεγάλες τσάντες πρέπει να παραδίδονται στο βεστιάριο όπου θα απολυμαίνονται με ατμό.

• Στις ομαδικές επισκέψεις ο αριθμός των συμμετεχόντων δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 8 άτομα.

• Οι επισκέπτες που συμμετέχουν στις παρουσιάσεις των Αρχαιολόγων-Φροντιστών του Μουσείου θα κάνουν υποχρεωτική χρήση προστατευτικής μάσκας.

• Για τις ομαδικές ξεναγήσεις είναι υποχρεωτική η χρήση ατομικών ακουστικών συσκευών (whisper).

• Οι ιδιωτικοί ξεναγοί θα κάνουν υποχρεωτική χρήση προστατευτικής μάσκας.

Επιπλέον, αναστέλλονται οι παρακάτω υπηρεσίες/παροχές του Μουσείου προς τους επισκέπτες:

• Δανεισμός οικογενειακών σακιδίων

• Δανεισμός παιδικών καροτσιών

• Δανεισμός αμαξιδίων

• Χρήση Αναγνωστηρίου δευτέρου ορόφου

• Χρήση Δωματίου Γονέων πρώτου ορόφου

Δείτε επίσης: Ώρες λειτουργίας & εισιτήρια  Οδηγίες πρόσβασης  /  Χρήσιμες πληροφορίες