Πλάκα θωρακίου του Ναού της Αθηνάς Νίκης. Νίκη που λύνει το σανδάλι της («Σανδαλιζομένη») (Ακρ. 973).

Ο ναός της Αθηνάς Νίκης: ένα στολίδι στην είσοδο της Ακρόπολης

Σάββατο, 25 Οκτωβρίου, 2014

Ο ναός της Αθηνάς Νίκης, εντυπωσιακή εισαγωγή στο ιερό της Αθηνάς στην Ακρόπολη, εγκαινιάζει τις εναλλασσόμενες παρουσιάσεις 2014 - 2015. Οι επισκέπτες συζητούν με τους Αρχαιολόγους - Φροντιστές την ιστορία της λατρείας της Αθηνάς Νίκης και τις πηγές που τη μαρτυρούν, την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική του κλασικού της ναού, τη μοναδική διακόσμησή του και τη σημασία της, τη μεταγενέστερη ιστορία αυτής της περιοχής της Ακρόπολης. Τη συζήτηση θα διευκολύνουν μακέτες και εποπτικό υλικό σε ηλεκτρονικά φορητά μέσα.

Η θεματική παρουσίαση «Ο ναός της Αθηνάς Νίκης: ένα στολίδι στην είσοδο της Ακρόπολης» συμπεριλαμβάνεται στις εναλλασσόμενες θεματικές παρουσιάσεις του Μουσείου Ακρόπολης.

Ελληνικά: Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2014, στη 1 μ.μ.
Αγγλικά: Οι συζητήσεις του Σαββάτου μπορούν να γίνουν και στην αγγλική γλώσσα κατόπιν αποστολής αιτήματος στην ηλεκτρονική διεύθυνση  learningattheacropolismuseum [dot] gr
Συμμετοχή: Έως 30 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση
Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου γενικής εισόδου.
Δελτία συμμετοχής θα βρείτε καθημερινά στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας. Υπάρχει επίσης η δυνατότητα προκράτησης στο τηλέφωνο 210 9000900/εσωτ. 405, μόνο κάθε Τρίτη, από τις 9:30 π.μ. έως τις 10:30 π.μ. και κάθε Παρασκευή, από τις 9:30 π.μ. έως τις 10:30 π.μ.