Χορεύτρια από το ιερό του Διονύσου στις πλαγιές της Ακρόπολης. Εικονίζεται πιθανώς μία από τις Ώρες, κόρες του Δία και της Θέμιδος που αντιπροσώπευαν τις εποχές του έτους. Η πλάκα διακοσμούσε, πιθανώς, τριγωνική βάση τρίποδα. 1ος αι. π.Χ.

Οι άλλοι θεοί της Ακρόπολης

Δευτέρα, 28 Οκτωβρίου, 2013

Ποιοι άλλοι θεοί και ήρωες υπήρξαν αντικείμενο λατρείας στην Ακρόπολη της θεάς Αθηνάς; Γύρω από τους ναούς της θεάς, αλλά και στις πλαγιές του Ιερού Βράχου είχαν βρει τη θέση τους τόποι λατρείας του Ποσειδώνα, της Άρτεμης, του Δία, του Ασκληπιού, του Διονύσου, της Αφροδίτης και άλλων θεών.
Τις εντυπωσιακές υλικές μαρτυρίες της λατρείας αυτών μπορούν οι επισκέπτες να θαυμάσουν σήμερα στις αίθουσες του Μουσείου.

Η θεματική παρουσίαση «Οι άλλοι θεοί της Ακρόπολης» συμπεριλαμβάνεται στις μόνιμες θεματικές παρουσιάσεις του Μουσείου Ακρόπολης και πραγματοποιείται στο πλαίσιο του εορτασμού της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου.

Ελληνικά: στις 10:30 π.μ., 12 μεσημ., 1:30 μ.μ., 3 μ.μ., 5:30 μ.μ., 6 μ.μ. και 7 μ.μ.
Αγγλικά: στη 1 μ.μ.
Γαλλικά: στις 5 μ.μ.
Συμμετοχή: Έως 25 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση
Η είσοδος στην θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη.
Δελτία συμμετοχής θα βρείτε καθημερινά στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.

Μύθοι σε εικόνες (για παιδιά 8 έως 12 ετών)

Πώς μπόρεσαν οι αρχαίοι Έλληνες να χωρέσουν τους μύθους τους σε εικόνες; Πώς έδωσαν ζωή και συναισθήματα στους ακίνητους πρωταγωνιστές τους; Ελάτε να στήσουμε τα κινητά μας εργαστήρια μπροστά από αρχαίους ήρωες και τέρατα και να ξανασχεδιάσουμε τους πασίγνωστους αρχαίους μύθους.

Εργαστήρι «Μύθοι σε εικόνες: Ηρακλής και Ύδρα»: 12 μεσημ., 2 μ.μ., 5 μ.μ., 6 μ.μ.
Εργαστήρι «Μύθοι σε εικόνες: Κένταυροι και Λαπίθες»: 12 μεσημ., 2 μ.μ., 5 μ.μ., 6 μ.μ.
Συμμετοχή: Έως 10 παιδιά ηλικίας 8-12 ανά εργαστήριο
Τηρείται αυστηρά σειρά προτεραιότητας. Δήλωση συμμετοχής στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου.

Δείτε όλες τις δράσεις του Μουσείου Ακρόπολης για παιδιά και γονείς.