Περπατώντας στην αρχαία γειτονιά του Μουσείου Ακρόπολης

Τρίτη, 9 Ιουλίου - Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2019

Με οδηγούς τους αρχαιολόγους του Μουσείου, οι επισκέπτες έχουν την ευκαιρία να περιηγηθούν στην αρχαιολογική ανασκαφή που, σαν ένα τεράστιο έκθεμα, απλώνεται στη βάση του Μουσείου. Να βαδίσουν στους δρόμους της αρχαίας γειτονιάς, να δουν από κοντά τα σπίτια με τις αυλές και τα πηγάδια, να μπουν στην καρδιά των εντυπωσιακών επαύλεων με τα ιδιωτικά λουτρά, να περιεργαστούν τα εργαστήρια με τις δεξαμενές νερού, να κάνουν ένα μαγευτικό ταξίδι στον χρόνο και στην καθημερινότητα των ανθρώπων που έζησαν στη σκιά του βράχου της Ακρόπολης για περισσότερο από 4.500 χρόνια. Διαβάστε περισσότερα για την αρχαιολογική ανασκαφή.

Χρήσιμες πληροφορίες

Αγγλικά: κάθε Τρίτη, Πέμπτη, Σάββατο και Κυριακή, στις 12:00
Ελληνικά: κάθε Τρίτη, Πέμπτη, Σάββατο και Κυριακή, στις 13:00
Πανσέληνος Αυγούστου (Πέμπτη 15/8): Αγγλικά: 12:00 & 17:00 | Ελληνικά: 13:00 & 19:00
Συμμετοχή: Εγγραφές γίνονται τις ημέρες των παρουσιάσεων στο Γραφείο Πληροφοριών του Μουσείου. Έως 20 επισκέπτες ανά παρουσίαση. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.
Κόστος συμμετοχής: Απαραίτητη προϋπόθεση η έκδοση του εισιτηρίου μόνιμης έκθεσης

Ο αρχαιολογικός οδηγός της ανασκαφής είναι διαθέσιμος στα Πωλητήρια του Μουσείου.