Περπατώντας στην αρχαία γειτονιά του Μουσείου Ακρόπολης

Σάββατο, 20 Ιουνίου - Κυριακή, 11 Οκτωβρίου, 2020

Με οδηγούς τους αρχαιολόγους του Μουσείου, οι επισκέπτες έχουν την ευκαιρία να περιηγηθούν στην αρχαιολογική ανασκαφή που, σαν ένα τεράστιο έκθεμα, απλώνεται στη βάση του Μουσείου. Να βαδίσουν στους δρόμους της αρχαίας γειτονιάς, να δουν από κοντά τα σπίτια με τις αυλές και τα πηγάδια, να μπουν στην καρδιά των εντυπωσιακών επαύλεων με τα ιδιωτικά λουτρά, να περιεργαστούν τα εργαστήρια με τις δεξαμενές νερού, να κάνουν ένα μαγευτικό ταξίδι στον χρόνο και στην καθημερινότητα των ανθρώπων που έζησαν στη σκιά του βράχου της Ακρόπολης για περισσότερο από 4.500 χρόνια. Διαβάστε περισσότερα για την αρχαιολογική ανασκαφή.

Χρήσιμες πληροφορίες

Αγγλικά: κάθε Πέμπτη, Σάββατο και Κυριακή, στις 11:00
Ελληνικά: κάθε Πέμπτη, Σάββατο και Κυριακή, στις 13:00
Συμμετοχή: Εγγραφές γίνονται τις ημέρες των παρουσιάσεων στο Γραφείο Πληροφοριών του Μουσείου. Έως 18 επισκέπτες ανά παρουσίαση. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.
Κόστος συμμετοχής: Απαραίτητη προϋπόθεση η έκδοση του εισιτηρίου μόνιμης έκθεσης
ΠΡΟΣΟΧΗ: Απαραίτητη προϋπόθεση συμμετοχής είναι η χρήση προστατευτικής μάσκας (δεν παρέχεται από το Μουσείο στους συμμετέχοντες) και ατομικής ακουστικής  συσκευής whisper (παρέχεται από το Μουσείο στους συμμετέχοντες).