Ζώα ήμερα και άγρια, πλάσματα του μύθου και της φαντασίας των αρχαίων κατακλύζουν τις αίθουσες του Μουσείου. Οι μαθητές περιηγούνται ανάμεσα στα αρχαία ζώα και συνδέονται μαζί τους μέσα από παιχνίδια μίμησης, ανακάλυψης και αφήγησης ιστοριών. Στο τέλος συζητούν για τη σημασία που είχαν τα ζώα και τα τέρατα στη ζωή των αρχαίων αλλά και τη δική τους.

Βοηθητικά μέσα

• Φορητοί υπολογιστές - ταμπλέτες με πληροφοριακό υλικό για τα ζώα στην αρχαιότητα

Το πρόγραμμα πραγματοποιείται από τους αρχαιολόγους του Τμήματος Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Μουσείου Ακρόπολης

Υλικό για προαιρετική ενασχόληση των μαθητών πριν και μετά την επίσκεψη

Ηλικίες: Νηπιαγωγείο - Β΄ Δημοτικού
Ημέρες & ώρες: Δευτέρα, 9:30 π.μ. & 11:30 π.μ., Τρίτη-Τετάρτη-Πέμπτη, 9:30 π.μ.
Αριθμός συμμετεχόντων: Λόγω των νέων υγειονομικών κανόνων (covid-19), η μέγιστη συμμετοχή διαμορφώνεται στους 30 μαθητές ανά πρόγραμμα. Η σχολική ομάδα θα πρέπει υποχρεωτικά να συνοδεύεται από περισσότερους του ενός εκπαιδευτικούς ή άλλους συνοδούς, καθώς στο Μουσείο τα παιδιά θα χωριστούν σε μικρότερες ομάδες, στις οποίες ο αριθμός των συμμετεχόντων δεν θα ξεπερνά τους 10. Υπενθυμίζεται ότι η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική.
Συμμετοχή: Για την συμμετοχή στο πρόγραμμα είναι απαραίτητη η συμπλήρωση της Φόρμας Συμμετοχής και η αποστολή της στη διεύθυνση schoolbookingsattheacropolismuseum [dot] gr.