Περίπτερο Μουσείου Ακρόπολης στη διεθνή έκθεση Art Athina.

Συμμετοχή του Μουσείου Ακρόπολης στην έκθεση Art Athina

Πέμπτη, 16 Μαΐου - Κυριακή, 19 Μαΐου, 2013

Στο διάστημα 16 έως 19 Μαΐου 2013 το Μουσείο Ακρόπολης συμμετέχει στη Διεθνή Συνάντηση Σύγχρονης Τέχνης, Art Athina, στο Κλειστό Π. Φαλήρου (γήπεδο TaeKwonDo), με παρουσίαση ποιοτικών αντιγράφων από τις συλλογές του. Τα ποιοτικά αντίγραφα των εκθεμάτων του ολοκληρώνουν την εμπειρία του επισκέπτη στις συλλογές του Μουσείου. Για την παραγωγή τους, το Μουσείο πειραματίζεται στα εργαστήριά του με την ψηφιακή αλλά και με την παραδοσιακή τεχνολογία, επιδιώκοντας στοχευμένα την ποιοτική αναπαραγωγή των αντιγράφων. Τέλος, φροντίζει στις περιπτώσεις που διασώζονται χρώματα στα πρωτότυπα έργα να αποδίδονται με ακρίβεια στα αντίγραφα και όταν προκύπτει από την έρευνα προχωρεί σε έγκυρες χρωματικές αναπαραστάσεις.