Υπερφυσικά πλάσματα: θεοί, ήρωες, προσωποποιήσεις

Σάββατο, 21 Ιουνίου, 2014

Ποια πλάσματα κατά τους αρχαίους ξεπερνούσαν τη φύση του ανθρώπου;  Με ποια μορφή και με ποιο ρόλο τα αντιλαμβανόμαστε μέσα στις αίθουσες του Μουσείου; Οι επισκέπτες συζητούν με τους Αρχαιολόγους-Φροντιστές για τους θεούς, τους ήρωες, τις προσωποποιήσεις της Ακρόπολης, τη διαφοροποίησή τους από τους κοινούς θνητούς και τον τρόπο απεικόνισής τους στα εκθέματα του Μουσείου.

Η θεματική παρουσίαση «Υπερφυσικά πλάσματα: θεοί, ήρωες, προσωποποιήσεις» συμπεριλαμβάνεται στις εναλλασσόμενες θεματικές παρουσιάσεις του Μουσείου Ακρόπολης.

Ελληνικά: Σάββατο 21 Ιουνίου 2014, στη 1 μ.μ.
Αγγλικά: Οι συζητήσεις του Σαββάτου μπορούν να γίνουν και στην αγγλική γλώσσα κατόπιν αποστολής αιτήματος στην ηλεκτρονική διεύθυνση  learningattheacropolismuseum [dot] gr
Συμμετοχή: Έως 30 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση
Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου γενικής εισόδου.
Δελτία συμμετοχής θα βρείτε καθημερινά στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας. Υπάρχει επίσης η δυνατότητα προκράτησης στο τηλέφωνο 210 9000900/εσωτ. 405, μόνο κάθε Τρίτη, από τις 9:30 π.μ. έως τις 10:30 π.μ. και κάθε Παρασκευή, από τις 9:30 π.μ. έως τις 10:30 π.μ.