Μέτρα υγειονομικής προστασίας

Για την ασφάλεια όλων, το Μουσείο λειτουργεί με ελεγχόμενο αριθμό επισκεπτών τηρώντας όλα τα μέτρα υγειονομικής προστασίας.

Σύμφωνα με το ΦΕΚ Τεύχος Β' 5816/11-12-2021, για την είσοδό σας στο Μουσείο παρακαλείστε να επιδείξετε ένα από τα εξής έγγραφα, μαζί με την αστυνομική σας ταυτότητα ή δίπλωμα οδήγησης ή διαβατήριο ή άλλο αποδεικτικό ταυτότητας, προκειμένου να διενεργείται έλεγχος ταυτοπροσωπίας:

• Πιστοποιητικό εμβολιασμού τουλάχιστον 14 ημερών

• Πιστοποιητικό νόσησης με ισχύ έως 3 μήνες από τη διάγνωση

Για όσους είναι άνω των 60 και έχει παρέλθει χρονικό διάστημα τουλάχιστον επτά (7) μηνών από τη χορήγηση της δεύτερης δόσης ή, στην περίπτωση μονοδοσικών εμβολίων, από τη χορήγηση της μοναδικής δόσης, πλήρως εμβολιασμένοι θεωρούνται όσοι έχουν λάβει και την αναμνηστική δόση.

Οι ανήλικοι από 4 έως και 17 ετών δύνανται να προσκομίζουν, εναλλακτικά, δήλωση αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test) 24 ωρών. Δήλωση αποτελέσματος self-test

Κατά την επίσκεψή σας στο Μουσείο, παρακαλείστε να λάβετε υπόψη σας τα εξής:

• Η χρήση προστατευτικής μάσκας είναι υποχρεωτική για όλους τους επισκέπτες από 4 ετών.

• Κατά την προσέλευση των επισκεπτών πραγματοποιείται ανέπαφη θερμομέτρηση.

• Οι επισκέπτες πρέπει να τηρούν την επιβαλλόμενη απόσταση 1,5 μέτρου ο ένας από τον άλλον.

• Οι επισκέπτες πρέπει να φροντίζουν την υγιεινή των χεριών τους. Υγρό αντισηπτικό χεριών διατίθεται στους χώρους του Μουσείου.

• Συστήνεται στους επισκέπτες η χρήση πιστωτικής κάρτας κατά τις συναλλαγές τους

Ομαδικές επισκέψεις - ξεναγήσεις

• Οι ομαδικές κρατήσεις (από 10 έως 30 άτομα) γίνονται είτε μέσω τηλεφώνου στο 210 9000903, Δευτέρα έως Παρασκευή, 9 π.μ. έως 5 μ.μ., είτε μέσω υποβολής ηλεκτρονικού αιτήματος στη διεύθυνση [email protected]

• Για τις ξεναγήσεις ομάδων από 5 άτομα και πάνω, η χρήση ακουστικών (whisper) είναι υποχρεωτική. Ο εξοπλισμός δεν διατίθεται από το Μουσείο.

Σχολικές επισκέψεις

• Η μέγιστη συμμετοχή στις ανεξάρτητες σχολικές επισκέψεις διαμορφώνεται στα 25 άτομα ανά τμήμα (μαθητές και εκπαιδευτικοί).

• Η μέγιστη συμμετοχή στα εκπαιδευτικά προγράμματα του Μουσείου διαμορφώνεται στα 25 άτομα ανά τμήμα (μαθητές και εκπαιδευτικοί) και 2 σχολικά τμήματα ανά εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

• Τα εκπαιδευτικά προγράμματα του Μουσείου πραγματοποιούνται υποχρεωτικά με την χρήση ατομικών ακουστικών συσκευών (whisper), τις οποίες παρέχει το Μουσείο δωρεάν στους συμμετέχοντες. Το μέτρο ισχύει για όλες τις σχολικές βαθμίδες.

• Υπενθυμίζεται ότι η χρήση προστατευτικής μάσκας είναι υποχρεωτική για όλους τους μαθητές.

• Ενημερωθείτε για τις σχολικές δραστηριότητες στο Μουσείο.

Αναστέλλονται οι παρακάτω υπηρεσίες/παροχές του Μουσείου προς τους επισκέπτες για λόγους προστασίας:

• Ακουστική ξενάγηση για ενήλικες και οικογένειες

• Δανεισμός οικογενειακών σακιδίων

• Δανεισμός παιδικών καροτσιών

• Δανεισμός Σύντομου Οδηγού Μουσείου σε γραφή Braille

• Χρήση Αναγνωστηρίου δευτέρου ορόφου

• Χρήση Κέντρου Πολυμέσων δευτέρου ορόφου

• Χρήση Παιδικής Γωνιάς δευτέρου ορόφου

[ τελευταία ενημέρωση: Τρίτη, 14 Δεκεμβρίου, 2021 ]

Η χρήση των δεδομένων σας περιγράφεται στις ρυθμίσεις απορρήτου