04 Ιουλίου 2015 - 10 Ιανουαρίου 2016

Σαμοθράκη. Τα μυστήρια των Μεγάλων Θεών

Το άγριο, μυστηριώδες και δροσερό τοπίο της Σαμοθράκης έχει φτάσει στην Αίθουσα των Περιοδικών Εκθέσεων του Μουσείου Ακρόπολης. Οι επισκέπτες ταξιδεύουν καθημερινά στη φύση, στους ανθρώπους και στο παρελθόν του νησιού και ειδικά κάθε Τρίτη, Σάββατο και Κυριακή με πλοηγούς τους Αρχαιολόγους - Φροντιστές του Μουσείου. Η θεματική παρουσίαση «Σαμοθράκη. Τα μυστήρια των Μεγάλων Θεών» γίνεται στο πλαίσιο της ομώνυμης περιοδικής έκθεσης.

Ελληνικά: κάθε Τρίτη, Σάββατο και Κυριακή, στη 1 μ.μ.

Αγγλικά: κάθε Τρίτη, Σάββατο και Κυριακή, στις 11 π.μ.

Γαλλικά: κάθε τελευταία Κυριακή του μήνα, στις 11 π.μ.

Συμμετοχή: Έως 40 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση. Δελτία συμμετοχής θα βρείτε τις ημέρες των παρουσιάσεων στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.

Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Η είσοδος στην περιοδική έκθεση είναι ελεύθερη.

Σημείο συνάντησης: Γυάλινο δάπεδο ισογείου Μουσείου.