16 Ιουλίου 2016 - 31 Μαρτίου 2017

Ο Δίας των αρχαίων

Πόσες μορφές μπορεί να πάρει ένας μόνο θεός στη σκέψη των αρχαίων Ελλήνων; Ποια ήταν η φύση του Δία για τους αρχαίους Έλληνες; Οι επισκέπτες γνωρίζονται με τον πρώτο των θεών, με τις ιδιότητες, τα ιερά του, τις παραστάσεις και τους απογόνους του μέσα από τα εκθέματα της περιοδικής έκθεσης «Δωδώνη. Το μαντείο των ήχων» και της μόνιμης συλλογής του Μουσείου.

• Ελληνικά: κάθε τρίτο Σάββατο του κάθε μήνα, στις 1 μ.μ.
  • Διάρκεια: 60 λεπτά
  • Συμμετοχή: Έως 25 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση. Εγγραφές γίνονται τις ημέρες των παρουσιάσεων στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.
  • Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου της περιοδικής έκθεσης «Δωδώνη. Το μαντείο των ήχων» (3 ευρώ).
  • Σημείο συνάντησης με τον Αρχαιολόγο-Φροντιστή: Στο γυάλινο δάπεδο στο ισόγειο του Μουσείου.