09 Ιουλίου 2016 - 31 Μαρτίου 2017

Ιερά της αρχαιότητας

Υπήρχε σχέση ανάμεσα στην ιδιότητα ενός θεού, στην αρχιτεκτονική μορφή και στο τοπίο του ιερού του και στη λατρευτική συμπεριφορά των πιστών του; Πώς ήταν ένα μαντικό ιερό, ένα ιερό με πολιτικό χαρακτήρα, ένα οικιακό ιερό; Πώς θα ήταν μια μέρα σε ένα ιερό του Ασκληπιού, της Αθηνάς, του Δία, ενός ήρωα; Οι επισκέπτες γνωρίζουν διαφορετικά αρχαία ιερά μέσα από τα εκθέματα της περιοδικής έκθεσης «Δωδώνη. Το μαντείο των ήχων» και της μόνιμης συλλογής του Μουσείου.

• Ελληνικά: κάθε δεύτερο Σάββατο του κάθε μήνα, στις 1 μ.μ.
  • Διάρκεια: 60 λεπτά
  • Συμμετοχή: Έως 25 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση. Εγγραφές γίνονται τις ημέρες των παρουσιάσεων στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.
  • Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου της περιοδικής έκθεσης (3 ευρώ).
  • Σημείο συνάντησης με τον Αρχαιολόγο-Φροντιστή: Στο γυάλινο δάπεδο στο ισόγειο του Μουσείου.