13 Ιουνίου 2019

Τα αληθινά χρώματα των γλυπτών του Παρθενώνα: αποδείξεις από ίχνη αυθεντικής πολυχρωμίας και η ερμηνεία τους

Το Μουσείο Ακρόπολης θα φιλοξενήσει τον Ιταλό καθηγητή Giovanni Verri σε μια διάλεξη για την πολυχρωμία των γλυπτών του Παρθενώνα που αποτελεί αντικείμενο έντονης ακαδημαϊκής έρευνας καθώς ο δημόσιος διάλογος πάνω στο θέμα αυτό συνεχίζεται εδώ και δύο αιώνες.

Ο καθηγητής Giovanni Verri είναι απόφοιτος διδακτορικών σπουδών στην επιστήμη της Φυσικής στο Πανεπιστήμιο Ferrara της Ιταλίας, με μεταπτυχιακές σπουδές στην Συντήρηση Τοιχογραφιών στο Courtauld Institute of Art του Λονδίνου, όπου διδάσκει μέχρι σήμερα. Κατά τη διάρκεια της επιστημονικής σταδιοδρομίας του έχει αναπτύξει επιστημονικές τεχνικές για την ανάλυση του χρώματος, ειδικά σε ελληνικές και ρωμαϊκές αρχαιότητες.

Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί στα αγγλικά, στο αμφιθέατρο στο ισόγειο του Μουσείου, με ελεύθερη είσοδο για τους επισκέπτες.

Ώρα έναρξης: 19:00