01 Ιουλίου 2016 - 31 Μαρτίου 2017

Δωδώνη: το μαντείο των ήχων

Κάθε εβδομάδα, οι επισκέπτες του Μουσείου μπορούν να ταξιδέψουν στη Δωδώνη, το ιερό του Δία και την αρχαία μαντική με οδηγούς τους Αρχαιολόγους-Φροντιστές και αφετηρία τα εκθέματα της περιοδικής έκθεσης «Δωδώνη: το μαντείο των ήχων».

• Ελληνικά: κάθε Παρασκευή και Κυριακή, στις 1 μ.μ. και κάθε τέταρτο και πέμπτο Σάββατο του μήνα στις 1 μ.μ.
  • Αγγλικά: κάθε Παρασκευή και Κυριακή, στις 11 π.μ.
  • Γαλλικά: κάθε τελευταία Κυριακή του μήνα στις 11 π.μ.
  • Διάρκεια: 40 λεπτά
  • Συμμετοχή: Έως 25 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση. Εγγραφές γίνονται τις ημέρες των παρουσιάσεων στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.
  • Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου της περιοδικής έκθεσης (3 ευρώ).
  • Σημείο συνάντησης με τον Αρχαιολόγο-Φροντιστή: Στο γυάλινο δάπεδο στο ισόγειο του Μουσείου.