01 Δεκεμβρίου 2016 - 31 Δεκεμβρίου 2016

Εορταστικό πρόγραμμα Δεκέμβριος 2016

Το Μουσείο Ακρόπολης προσφέρει στους επισκέπτες του τον Δεκέμβριο παιδικά κινητά εργαστήρια, αρχαιολογικά παιχνίδια με LEGO®, μελωδίες άρπας στην Αίθουσα του Παρθενώνα, οικογενειακά σακίδια και άλλες εκπλήξεις.

Χριστουγεννιάτικες μελωδίες από την Big Band

Την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου, στις 12 το μεσημέρι, η Big Band του Δήμου Αθηναίων, θα ερμηνεύσει στο ισόγειο του Μουσείου αγαπημένα χριστουγεννιάτικα μουσικά κομμάτια.

Μελωδίες άρπας στην Αίθουσα του Παρθενώνα

Από την Τρίτη 27 Δεκεμβρίου έως και την Παρασκευή 30 Δεκεμβρίου, από τις 11 π.μ. έως τις 1 μ.μ., οι επισκέπτες του Μουσείου θα έχουν την ευκαιρία ν’ απολαύσουν την περιήγησή τους στην Αίθουσα του Παρθενώνα με τη συνοδεία των μελωδικών ήχων της άρπας του μουσικού Θοδωρή Ματούλα.

Το γούρι του Μουσείου Ακρόπολης και άλλα χριστουγεννιάτικα δώρα

Το γούρι του Μουσείου Ακρόπολης για το 2017 είναι εμπνευσμένο από την αριστουργηματική λεοντοκεφαλή – υδρορροή του Αρχαίου Ναού της Αθηνάς Πολιάδας, που κατασκευάστηκε το τελευταίο τέταρτο του 6ου αι. π.Χ. στη θέση του κατοπινού Ερεχθείου. Η πολύχρωμη κεφαλή του βασιλικού ζώου διακοσμούσε τη στέγη του ναού και συγχρόνως προφύλασσε το ιερό κτήριο από κάθε κακό.

Το γούρι του Μουσείου, το ρόδι που κρατά η Κόρη 593 ως προσφορά στη θεά Αθηνά, η εσάρπα εμπνευσμένη από το ανθέμιο του κεντρικού ακρωτηρίου της στέγης του Παρθενώνα και το σετ βιβλιοστάτες εμπνευσμένο από μαρμάρινο άλογο μετόπης του Εκατομπέδου αποτελούν τις φετινές προτάσεις για χριστουγεννιάτικα δώρα από τα Πωλητήρια.

Γιορτινά γεύματα με μουσική τζαζ

Τις γιορτινές ημέρες το καφέ του ισογείου και το εστιατόριο του δευτέρου ορόφου θα προσφέρουν παραδοσιακά γιορτινά πιάτα και γλυκίσματα. Οι γνωστοί μουσικοί της Αθηναϊκής τζαζ σκηνής του Μουσείου (Σπύρος Ροντογιάννης, Τζώρτζης Τσιρόπουλος, Γιώργος Μικρός, Αρίωνας Γυφτάκης και Χρήστος Κορομηλάς) θα δώσουν χριστουγεννιάτικο χρώμα στο εστιατόριο τις Παρασκευές του Δεκεμβρίου, ερμηνεύοντας γνωστές μελωδίες από το διεθνές τζαζ ρεπερτόριο. Τηλεφωνικές κρατήσεις στο εστιατόριο πραγματοποιούνται τις ημέρες και ώρες λειτουργίας του Μουσείου στο τηλέφωνο 210 9000915.

Θεματικές παρουσιάσεις

Δωδώνη. Το μαντείο των ήχων

Οι αρχαίοι και το μέλλον

Ιερά της αρχαιότητας