30 Δεκεμβρίου 2016

Αιωρούμενες δημιουργίες στο φωτισμένο Μουσείο

Οι αρχαίοι κρεμούσαν στολίδια, ιερά και καθημερινά αντικείμενα στους τοίχους των κτηρίων και στα δέντρα των ιερών. Μικροί και μεγάλοι έρχονται σε επαφή, μέσα από την τέχνη και τους αρχαίους συγγραφείς, με τα αντικείμενα αυτά, όπως πήλινους ή μεταλλικούς πίνακες, γιρλάντες και στεφάνια με λουλούδια, ταινίες και υφάσματα, μουσικά όργανα και αγγεία. Στολίζουν τοίχους και φωτεινά δέντρα στο Μουσείο με τις δικές τους πολύχρωμες, αιωρούμενες δημιουργίες.

Ώρες: από τις 12 π.μ. έως τις 7 μ.μ.

Ηλικίες: Απευθύνεται σε παιδιά 4-12 ετών και στους συνοδούς τους.

Συμμετοχές: Η συμμετοχή στη δράση είναι ελεύθερη για τα παιδιά. Απαραίτητο είναι το εισιτήριο γενικής εισόδου του Μουσείου για τους γονείς/συνοδούς.

Τοποθεσία: Η δράση πραγματοποιείται στο μπαλκόνι του δευτέρου ορόφου με θέα την αρχαϊκή αίθουσα.

Γλώσσες: ελληνικά, αγγλικά

Το εργαστήριο πραγματοποιείται από τους Αρχαιολόγους-Φροντιστές στο πλαίσιο του χριστουγεννιάτικου προγράμματος του Μουσείου.