20 Δεκεμβρίου 2014 -21 Δεκεμβρίου 2014

Αρχαία έθιμα και στολίδια για την καλή χρονιά

Τι εύχεστε για την καινούρια χρονιά; Υγεία, αγάπη, δύναμη και σοφία; Ελάτε να κατασκευάσουμε με φαντασία και πολλά σύγχρονα υλικά ένα γούρι με στολίδια εμπνευσμένα από τα αντικείμενα του μουσείου. Φυσικά όλοι μαζί θα στολίσουμε και φέτος την Ειρεσιώνη του Μουσείου, ένα κλαδί ελιάς, όπως έκαναν στην αρχαία Αθήνα για την καλή τύχη.

Ημέρες και ώρες:

Σάββατο 20 Δεκεμβρίου & Κυριακή 21 Δεκεμβρίου, 11 π.μ. & 1 μ.μ.

Το εργαστήριο πραγματοποιείται από τον Τομέα Ενημέρωσης & Εκπαίδευσης της ΥΣΜΑ και απευθύνεται σε παιδιά 7-12 ετών. Για την συμμετοχή απαιτείται η προμήθεια ειδικού εισιτηρίου (συμβολικό αντίτιμο 2 ευρώ για κάθε παιδί). Τηρείται αυστηρά σειρά προτεραιότητας (αριθμός συμμετεχόντων: 25 παιδιά). Διάρκεια εργαστηρίου: 45 λεπτά.

Η δραστηριότητα αυτή πραγματοποιείται στο πλαίσιο του χριστουγεννιάτικου προγράμματος του Μουσείου.