20 Δεκεμβρίου 2014 -28 Δεκεμβρίου 2014

Δώρα για θεούς και ανθρώπους

Στις γιορτινές μέρες των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς ελάτε να αναζητήσουμε στολίδια στα έργα τέχνης του Μουσείου που μιλούν για τα δώρα στην αρχαιότητα. Τα αρχαία στολίδια θα αποτελέσουν έμπνευση για τις νέες φωτεινές σας δημιουργίες, σύγχρονα δώρα για τα αγαπημένα σας πρόσωπα στο πνεύμα της γιορτής των Χριστουγέννων.

Ημέρες και ώρες:

Σάββατο 20 Δεκεμβρίου & Κυριακή 21 Δεκεμβρίου, 5:30 μ.μ.

Σάββατο 27 Δεκεμβρίου & Κυριακή 28 Δεκεμβρίου, 5:30 μ.μ.

Το εργαστήριο πραγματοποιείται από τους Αρχαιολόγους-Φροντιστές του Μουσείου και απευθύνεται σε παιδιά 7-12 ετών. Για την συμμετοχή απαιτείται η προμήθεια ειδικού εισιτηρίου (συμβολικό αντίτιμο 2 ευρώ για κάθε παιδί). Τηρείται αυστηρά σειρά προτεραιότητας (αριθμός συμμετεχόντων: 25 παιδιά). Διάρκεια εργαστηρίου: 60 λεπτά.

Η δραστηριότητα αυτή πραγματοποιείται στο πλαίσιο του χριστουγεννιάτικου προγράμματος του Μουσείου.