20 Δεκεμβρίου 2015

Φώτισε με τις ευχές σου το Μουσείο

Οι ευχές των αρχαίων αποτυπώνονται με διαφορετικούς τρόπους σε σπουδαία εκθέματα του Μουσείου. Tα παιδιά και οι γονείς/συνοδοί τους συζητούν γι’ αυτές με τους Αρχαιολόγους - Φροντιστές στην αίθουσα της αρχαϊκής συλλογής, ανάμεσα στα αγάλματα των ιππέων. Στη συνέχεια, στο μπαλκόνι του δευτέρου ορόφου με θέα την αρχαϊκή αίθουσα καταγράφουν τις ευχές τους προσθέτοντας το δικό τους φως στο φως του Μουσείου. Το εργαστήριο πραγματοποιείται από τους Αρχαιολόγους-Φροντιστές του Μουσείου.

Ηλικίες: παιδιά έως 12 ετών

Διάρκεια: από τις 4 μ.μ. έως τις 7 μ.μ.

Η συμμετοχή είναι ελεύθερη για τα παιδιά. Απαραίτητη η συνοδεία γονέα/συνοδού με το εισιτήριο γενικής εισόδου του Μουσείου. Το εργαστήριο ξεκινά στην αίθουσα της αρχαϊκής συλλογής, ανάμεσα στα αγάλματα των ιππέων.

Η δραστηριότητα αυτή πραγματοποιείται στο πλαίσιο του χριστουγεννιάτικου προγράμματος του Μουσείου.