20 Ιουνίου 2011 - 20 Ιουνίου 2011

Ανθέμιο: Ακρωτήριο της στέγης του Παρθενώνα

Τι σημαίνει ακρωτήριο; Τι παριστάνει; Ποια ήταν η σχέση του με τον Παρθενώνα; Το θεόρατο, ύψους 3,20 μέτρων μαρμάρινο, φυτόμορφο γλυπτό όχι μόνο εντυπωσιάζει, στημένο σήμερα σε μια γωνιά της Αίθουσας του Παρθενώνα, εγείρει επίσης πολυάριθμα ερωτήματα. Τις απαντήσεις θα δώσουν οι Αρχαιολόγοι – Φροντιστές του μουσείου, σε μια παρουσίαση με στόχο να γνωρίσουν οι επισκέπτες το αριστουργηματικό αυτό κομμάτι του αρχαίου ναού, σε όλες του τις γοητευτικές λεπτομέρειες. Η θεματική παρουσίαση πραγματοποιείται στο πλαίσιο του εορτασμού των δεύτερων γενεθλίων του Μουσείου Ακρόπολης.

Ελληνικά: στις 11 π.μ., 1 μ.μ. και 5 μ.μ.
Αγγλικά: στις 10 π.μ., 12 μεσημ., 2 μ.μ., 3 μ.μ., 4 μ.μ. και 6 μ.μ.
Συμμετοχή: Έως 40 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.
Κόστος συμμετοχής: Η είσοδος στη θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση, η έκδοση εισιτηρίου γενικής εισόδου. Δελτία συμμετοχής θα βρείτε στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου.
Σημείο συνάντησης: Αίθουσα Παρθενώνα, δυτικό αέτωμα