09 Απριλίου 2017 - 31 Ιουλίου 2017

Ένας περίπατος στον χρόνο μέσα στο Μουσείο Ακρόπολης

Οι επισκέπτες έχουν τη δυνατότητα να ταξιδέψουν σε μακρινές εποχές του παρελθόντος σε έναν περίπατο μέσα σε όλους τους εκθεσιακούς χώρους του Μουσείου. Μετά τη θεματική παρουσίαση, μπορούν να συνεχίσουν το ταξίδι τους στον χρόνο με τα βίντεο που προβάλλονται στον προθάλαμο της Αίθουσας του Παρθενώνα στον τρίτο όροφο του Μουσείου.

• Ελληνικά: κάθε Κυριακή, στη 1 μ.μ.
  • Αγγλικά: κάθε Κυριακή, στις 11 π.μ.
  • Γαλλικά: κάθε τελευταία Κυριακή του μήνα, στις 11 π.μ.
  • Διάρκεια: 60 λεπτά
  • Συμμετοχή: Έως 40 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση. Εγγραφές γίνονται τις ημέρες των παρουσιάσεων στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.
  • Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου της γενικής εισόδου (5 ευρώ).
  • Σημείο συνάντησης με τον Αρχαιολόγο-Φροντιστή: Στο γυάλινο δάπεδο στο ισόγειο του Μουσείου.