28 Οκτωβρίου 2013 - 28 Οκτωβρίου 2013

Οι άλλοι θεοί της Ακρόπολης

Ποιοί άλλοι θεοί και ήρωες υπήρξαν αντικείμενο λατρείας στην Ακρόπολη της θεάς Αθηνάς; Γύρω από τους ναούς της θεάς, αλλά και στις πλαγιές του Ιερού Βράχου είχαν βρει τη θέση τους τόποι λατρείας του Ποσειδώνα, της Άρτεμης, του Δία, του Ασκληπιού, του Διονύσου, της Αφροδίτης και άλλων θεών. Τις εντυπωσιακές υλικές μαρτυρίες της λατρείας αυτών μπορούν οι επισκέπτες να θαυμάσουν σήμερα στις αίθουσες του Μουσείου. Η θεματική παρουσίαση «Οι άλλοι θεοί της Ακρόπολης» πραγματοποιείται στο πλαίσιο του εορτασμού της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου.

Ελληνικά: στις 10:30 π.μ., 12 μεσημ., 1:30 μ.μ., 3 μ.μ., 5:30 μ.μ., 6 μ.μ. και 7 μ.μ.
Αγγλικά: στη 1 μ.μ.
Γαλλικά: στις 5 μ.μ.
Συμμετοχή: Έως 25 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση
Η είσοδος στην θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη.
Δελτία συμμετοχής θα βρείτε καθημερινά στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.