08 Απριλίου 2017 - 31 Ιουλίου 2017

Τέσσερις εποχές στο Μουσείο Ακρόπολης

Πώς τα αντικείμενα μπορούν να αντανακλούν τη χρήση και τη σημασία ενός εμβληματικού τόπου, της Αθηναϊκής Ακρόπολης σε μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο; Τι μπορούν να μας πουν για την αρχαία Αθήνα και τους Αθηναίους; Παράλληλα, όμως, τι συνέβαινε σε παγκόσμια κλίμακα στο ίδιο χρονικό διάστημα;

Κάθε Σάββατο στη 1 μ.μ. οι επισκέπτες έρχονται σε επαφή με τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβανόμαστε σήμερα το ιστορικό παρελθόν μέσα από τέσσερις εποχές:

• «Πρώιμοι χρόνοι στο Μουσείο της Ακρόπολης» (κάθε πρώτο Σάββατο του μήνα)
  • «Ο 6ος αιώνας π.Χ. στο Μουσείο της Ακρόπολης» (κάθε δεύτερο Σάββατο του μήνα)
  • «Ο 5ος αιώνας π.Χ. στο Μουσείο της Ακρόπολης» (κάθε τρίτο Σάββατο του μήνα)
  • «Οι ελληνιστικοί και οι αυτοκρατορικοί χρόνοι στο Μουσείο της Ακρόπολης» (κάθε τέταρτο και πέμπτο Σάββατο του μήνα)

Μετά τη θεματική παρουσίαση, οι επισκέπτες μπορούν να συνεχίσουν το ταξίδι τους στο χρόνο με τα βίντεο που προβάλλονται στον προθάλαμο της Αίθουσας του Παρθενώνα στον τρίτο όροφο του Μουσείου.

• Ελληνικά: κάθε Σάββατο, στη 1 μ.μ.
  • Διάρκεια: 60 λεπτά
  • Συμμετοχή: Έως 40 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση. Εγγραφές γίνονται τις ημέρες των παρουσιάσεων στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.
  • Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου της γενικής εισόδου (5 ευρώ).
  • Σημείο συνάντησης με τον Αρχαιολόγο-Φροντιστή: Στο γυάλινο δάπεδο στο ισόγειο του Μουσείου.