Σαμοθράκη. Τα μυστήρια των Μεγάλων Θεών

Το Μουσείο Ακρόπολης ξεκίνησε από φέτος μια σειρά εκθέσεων με σημαντικά έργα του αρχαίου κόσμου από σπουδαίους τόπους της ελληνικής περιφέρειας. Στόχος του είναι να παρουσιάσει ασυνήθιστα θέματα που θα ενδιέφεραν τον σύγχρονο επισκέπτη και παράλληλα να διεγείρει το ενδιαφέρον του να επισκεφθεί τους τόπους προέλευσης των εκθεμάτων.

Η πρώτη θεματική έκθεση της σειράς έχει θέμα τα περίφημα μυστήρια των Μεγάλων Θεών της Σαμοθράκης, που τίμησαν με δωρεές λαμπρών οικοδομημάτων οι ηγεμόνες των ελληνιστικών βασιλείων. Η επίσημη σχέση των αρχαίων με τους θεούς είχε δημόσιο χαρακτήρα. Παράλληλα όμως από νωρίς άρχισαν να γεννιούνται μυστηριακές λατρείες προσιτές μόνο σε εκείνους που είχαν γίνει αποδεκτοί στις τελετουργίες μετά από συγκεκριμένες δοκιμασίες. Η αυστηρή επιταγή προς τους μυημένους να τηρήσουν απόλυτη μυστικότητα για το περιεχόμενο των μυστηρίων δεν άφησε περιθώριο για αποκάλυψη πολλών πληροφοριών για τα αρχαία μυστήρια. Οι ανασκαφές όμως στο ιερό της Σαμοθράκης έφεραν στο φως τελετουργικά κτίρια και σκεύη που μας επιτρέπουν να σχηματίσουμε μία εικόνα. Συνολικά 252 εκθέματα (αρχιτεκτονικά μέλη, γλυπτά, αγγεία, ειδώλια, επιγραφές, μικροτεχνία), συγκροτήθηκαν σε ομάδες με κριτήριο τη σχέση τους με τα κτίσματα του ιερού.

Η έκθεση διοργανώθηκε από το Μουσείο Ακρόπολης σε συνεργασία με τις Εφορείες Αρχαιοτήτων Ροδόπης και Έβρου. Στην πραγματοποίησή της συνέβαλε ουσιαστικά η μακρόχρονη εμπειρία του Δημήτρη Μάτσα, ο οποίος αφιέρωσε το μεγαλύτερο μέρος της αρχαιολογικής του σταδιοδρομίας στη Σαμοθράκη.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΚΘΕΣΗΣ

ΔΙΑΡΚΕΙΑ

ΩΡΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ

Η έκθεση είναι ανοιχτή τις ώρες λειτουργίας του Μουσείου.

ΕΚΘΕΣΙΑΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Αίθουσα Περιοδικών Εκθέσεων, ισόγειο Μουσείου Ακρόπολης

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ

Η είσοδος στην περιοδική έκθεση είναι ελεύθερη.

ΓΛΩΣΣΕΣ

Ελληνικά, Αγγλικά

Η έκθεση συνοδεύεται από επιστημονικό κατάλογο. Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στην ενότητα Εκδόσεις.

ΒΙΝΤΕΟ

ΑΛΛΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Για μαθητές και εκπαιδευτικούς

Τα σχολεία έχουν τη δυνατότητα συμμετοχής στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ταξίδι στη Σαμοθράκη»

Για παιδιά και οικογένειες

Με το φυλλάδιο «Μια εξερεύνηση στα μυστήρια της Σαμοθράκης», οι μικροί επισκέπτες από 8 ετών περιηγούνται με ευχάριστο και δημιουργικό τρόπο στην περιοδική έκθεση.

Διαγωνισμός φωτογραφίας #MySamothrakiExhibition

Η Σαμοθράκη – το νησί του Αιόλου κατά τη μυθολογία- ξεπροβάλλει μέσα από το Θρακικό πέλαγος, στεφανωμένη από τον υψηλότερο ορεινό όγκο του Αιγαίου, το επιβλητικό όρος Σάος. Σύμφωνα με τον Όμηρο, από εδώ παρακολουθούσε ο θεός Ποσειδώνας την εξέλιξη του Τρωϊκού Πολέμου. Το ιερό βουνό της αρχαιότητας με τις άγριες κορυφές του, οι βοτσαλωτές ακρογιαλιές, τα τρεχούμενα νερά, η ανέγγιχτη φύση, οι ξακουστές ιαματικές πηγές, οι μοναδικές αρχαιότητες και μια χώρα – στολίδι, συνθέτουν τη γοητεία του μυστηριακού αυτού τόπου.

Στο πλαίσιο της περιοδικής έκθεσης, το Μουσείο Ακρόπολης διοργανώνει έναν διαγωνισμό φωτογραφίας στο Instagram με θέμα “My Samothraki Exhibition”. Το Μουσείο προσκαλεί τον κόσμο να δημιουργήσουν μαζί την ψηφιακή έκθεση #MySamothrakiExhibition, μια συλλογή φωτογραφιών όπου οι εμπειρίες από τη Σαμοθράκη συναντούν τα αρχαιολογικά μυστήρια του νησιού.

Πληροφορίες συμμετοχής

Ανακάλυψες τα μυστήρια της Σαμοθράκης;
Έκανες ορειβασία ή πεζοπορία;
Έκανες camping με την παρέα σου;
Έκανες βουτιές στις βάθρες ή τη θάλασσα;
Δοκίμασες την τοπική κουζίνα;

Ανέβασε φωτογραφίες στο Instagram με τις εμπειρίες σου χρησιμοποιώντας το hashtag #MySamothrakiExhibition και αυτό που την χαρακτηρίζει περισσότερο από τις 5 κατηγορίες που ακολουθούν: #MySamothrakiMysteries, #MySamothrakiClimbing, #MySamothrakiCamping, #MySamothrakiSwimming, #MySamothrakiEating.

Πάρε μέρος στο διαγωνισμό φωτογραφίας και κέρδισε δώρα από τα πωλητήρια του Μουσείου, συμμετοχή σε βραδινή παρουσίαση των Αρχαιολόγων - Φροντιστών για την περιοδική έκθεση «Σαμοθράκη. Τα μυστήρια των Μεγάλων Θεών» ή ένα γεύμα στο εστιατόριο με γεύσεις Σαμοθράκης. Οι νικητές προκύπτουν με βάση τους όρους & προϋποθέσεις του διαγωνισμού και τους κανόνες χρήσης του Instagram. Για περισσότερες ανακοινώσεις σχετικά με τον διαγωνισμό, ακολουθείστε μας στο Instagram @theacropolismuseum.