Φυτά και ζώα γύρω … τριγύρω

Τα παιδιά ανακαλύπτουν τα φυτά και τα ζώα που βρίσκονται «κρυμμένα» στα εκθέματα ή στέκονται στις αίθουσες του Μουσείου. Μέσα από ένα γοητευτικό ταξίδι στον χρόνο, μαθαίνουν πώς οι αρχαίοι συνδύαζαν τον θαυμασμό τους για τη φύση με την αγάπη τους για την τέχνη. Ακούνε μύθους και ιστορίες για ήρωες και θεούς, για ιερά δέντρα και φυτά, για ζώα ήμερα και άγρια, και μαθαίνουν να σέβονται και να προστατεύουν το περιβάλλον στο οποίο ζουν και μεγαλώνουν τα φυτά και τα ζώα.

Το πρόγραμμα σχεδιάστηκε και υλοποιείται από το Τμήμα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Μουσείου Ακρόπολης.

Τάξεις Νηπιαγωγείο & Α΄- Γ΄ Δημοτικού
Ημέρες

Δευτέρα, Τετάρτη & Παρασκευή

09:30 & 11:00

Διάρκεια 90 λεπτά
Συμμετοχές Έως 50 μαθητές
Σχολεία εξωτερικού Προσφέρεται και σε σχολεία του εξωτερικού κατόπιν συνεννόησης, στέλνοντας ηλεκτρονικό μήνυμα τουλάχιστον ένα μήνα πριν στη διεύθυνση [email protected]. Τα προγράμματα γίνονται στα ελληνικά ή στα αγγλικά.
Κράτηση θέσεων Οι θέσεις εξαντλήθηκαν