Ο άνθρωπος φτιάχνει την εικόνα του

Γιατί οι άνθρωποι ένιωθαν πάντα την ανάγκη να απεικονίσουν τον ίδιο τους τον εαυτό; Από τις πρώτες ζωγραφιές στις σπηλιές μέχρι τις σημερινές φωτογραφίες και τα graffiti, η ανθρώπινη μορφή είναι θέμα ιδιαίτερα αγαπητό στην τέχνη. Στο Μουσείο Ακρόπολης, τα παιδιά έρχονται σε επαφή με εικόνες ανθρώπων, φτιαγμένες από μάρμαρο, πηλό και χαλκό. Ανακαλύπτουν πώς η εποχή, οι ανάγκες, η κοινωνία, ο καλλιτέχνης, οι εμπειρίες και τα βιώματα αλλάζουν τον τρόπο που ο άνθρωπος βλέπει και απεικονίζει τον εαυτό του.

Το πρόγραμμα σχεδιάστηκε και υλοποιείται από το Τμήμα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Μουσείου Ακρόπολης.

Τάξεις Δ΄- ΣΤ΄ Δημοτικού
Ημέρες

Δευτέρα, Τετάρτη & Παρασκευή

09:30 & 11:00

Διάρκεια 90 λεπτά
Συμμετοχές Έως 50 μαθητές
Σχολεία εξωτερικού Προσφέρεται και σε σχολεία του εξωτερικού κατόπιν συνεννόησης, στέλνοντας ηλεκτρονικό μήνυμα τουλάχιστον ένα μήνα πριν στη διεύθυνση [email protected]. Τα προγράμματα γίνονται στα ελληνικά ή στα αγγλικά.
Κράτηση θέσεων Οι θέσεις εξαντλήθηκαν