Ολύμπια Αινίγματα: Αναζητώντας τους θεούς του Ολύμπου στο Μουσείο Ακρόπολης

Με οδηγό την αγγελιοφόρο θεά Ίριδα, οι μαθητές αναζητούν απεικονίσεις των θεών του Ολύμπου στις συλλογές του Μουσείου. Με τη βοήθεια του εποπτικού υλικού αναγνωρίζουν τον κάθε θεό μέσα από τα σύμβολά του και μαθαίνουν για τα αγαπημένα του φυτά και ζώα. Η αναζήτηση ολοκληρώνεται στην Αίθουσα του Παρθενώνα, όπου τα παιδιά «συναντούν» όλους τους θεούς μαζί στη ζωφόρο και παρακολουθούν το αποκορύφωμα της γιορτής των Παναθηναίων, την παράδοση του πέπλου στην θεά Αθηνά.

Το πρόγραμμα προσφέρεται σε συνεργασία με το Γραφείο Ενημέρωσης και Εκπαίδευσης της Υπηρεσίας Συντήρησης Μνημείων Ακρόπολης.

Χρήσιμες πληροφορίες
Τάξεις Γ΄ Δημοτικού
Ημέρες Τρίτη & Παρασκευή
Ώρες 10:00
Διάρκεια 60 λεπτά
Συμμετοχές Έως 25 άτομα ανά τμήμα (μαθητές και εκπαιδευτικοί). Ενημερωθείτε αναλυτικά για τα μέτρα υγειονομικής προστασίας.
Κράτηση θέσεων Οι θέσεις εξαντλήθηκαν.

Η χρήση των δεδομένων σας περιγράφεται στις ρυθμίσεις απορρήτου